E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Muzikantët protestojnë kundër vendimit për të luajtur vetëm nëpër dasma

Muzikantët në Shkup instaluan sot skenën dhe pajisjet e tyre me instrumentet muzikorë para ndërtesës së qeverisë në Ilindenska. Dhe në vend të muzikës live dhe asaj rok, muzikantët vendosën të vajtojnë sot, sepse janë të shqetësuar për ekzistencën e tyre. Në shenjë revolte, ata në altoparlantë lëshuan marshin post mortor.

Muzikantët nuk mund ta kuptojnë pse muzika live lejohet në objektet që organizojnë dasma, dhe jo në objektet e tjera gastronomike. “Nuk mund të ulen në një tryezë duke folur me gojën plot dhe duke ngrënë nga e njëjta sallatë 6 njerëz, dhe kjo të mos jetë problem për Komisionin e Sëmundjeve Infektive, ndërsa një muzikant që luan në një cep me violinë ose DJ, të jetë kërcënim i tmerrshëm për shëndetin e klientëve”.

Muzikantët kërkuan nga pushteti ta ndryshojë këtë vendim, sepse sipas tyre, është diskriminues dhe t’i pranojë protokollet për të luajtur në lokale, që ata i dorëzuan në qeveri disa muaj më parë. Për më tepër, mendojnë se është në rregull tu shpjegohet pse u mor vendim për të pasur muzikë në dasmë, dhe jo në një restorant të zakonshëm. “Nëse donin ta zgjidhnin problemin tonë, mund të miratohej protokoll i thjeshtë, dhe të vendosej një pleksiglas para nesh, dhe ne automatikisht nëse do të ishim burimi i pandemisë ose epidemisë, do të zgjidhej problemi. Ose mund të na vaksinojnë, sepse ne jemi veprimtaria e vetme që është 100 për qind e ndaluar”.

Muzikantët u mbështetën gjithashtu nga Oda e Pavarur e Gastronomëve, e cila konsideron se protokollet për funksionimin e objekteve të gastronomisë janë të palogjikshme, dhe qeveria nuk mund të vendosë se ku mund të luhet muzikë, dhe ku do të ndalohet të luhet live./ Almakos

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...