E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

Kretë

Tërmeti i fuqishëm 6.2 ballë ‘shkund’ vendin fqinj të Shqipërisë

Greqia nuk po gjen qetësi nga lëkundjet sizmike. Kreta prej dy javësh vijon që të goditet nga lëkundje sizmike, por ajo që u regjistrua...

Bilanc tragjik nga tërmeti në Greqi/Një i vdekur e nëntë të plagosur

Tërmeti i fortë prej 5.8 ballë në Kretë, për fat të keq ka shkaktuar një bilanc tragjik. Aktualisht raportohet për një të vdekur dhe...

Tërmet i fortë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fortë ka tronditur Greqinë mëngjesin e kësaj të hëne. Mediat vendase bëjnë me dije se Kreta është tronditur nga një tërmet...

Greqi/Bordi i spitalit miraton shumën marramendëse për të shëruar një foshnje  

Bordi i një spitali në Greqi ka miratuar një fond të konsiderueshëm, për të shëruar një foshnje. Fati luajti një lojë të vështirë për familjen...

Çfarë fsheh Babis? 32-vjeçari udhëtoi fshehurazi gjatë kohës së pandemisë

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçares Caroline në Greqi, nga bashkëshorti i saj, Babis Anagnostopulos. Portali grek TaNea, shkruan se...

Tërmeti i fuqishëm ‘shkund’ Kretën

S’kanë të ndalur tërmetet në Greqi. Një tërmet me magnitudë 4.9 ballë i shkallës Rihter është ndjerë rreth orës 14:30 në Kretë. Sipas Institutit...

Tronditet Greqia, dy tërmete brenda pak orësh ‘shkundin’ Kretën

Dy tërmete të forta kanë goditur mëngjesin e sotëm Kretën në Greqi. Tërmeti me epiqendër në zonën e detit mes Kretës dhe Kapathos, ishte me...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Vazhdon rritja e tensioneve Greqi-Turqi, luftanija amerikane në Kretë

Anija e madhe luftarake amerikane, “USS Hershel Woody Williams”, ka mbërritur në ishullin grek të Kretës ndërsa tensionet përshkallëzohen mes aleatëve të NATO-s, Greqisë...

Luftanija amerikane arrin në Kretë mes tensioneve greko-turke në rritje

Luftanija amerikane “USS Hershel Woody Williams” ka mbërritur në ishullin grek të Kretës, me misionin për të vëzhguar tensionet e përshkallëzuara midis aleatëve të...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...