E shtunë, 30 Maj, 2020
13 C
Tirana

Etiketa

koment

Albin Kurti gaboi që iu bashkua korit të vjetër të linçuesve

Nga Fatos Lubonja Në këtë kohë të trishtë pandemie, Kosova po bëhet teatër shfaqjesh të tjera të trishta që po nxjerrin në pah kufizime kulturore...

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit

Nga Andi Bushati Fitorja e mocionit të sotëm ishte shumë më tepër se tentativa e thjeshtë për të rrëzuar qeverinë e Albin Kurtit. Ajo ishte një...

Koronavirusi fle në mushkëritë e Rilindjes

Nga: Andi Bushati Edhe mënyra se si sillen ndaj të papriturave të natyrës i veçon regjimet autoritariste nga ato demokratike. Këtë dëshmon rasti i fundit...

Dashurrejtja e një Kryeministri

Nga Edmond-Tupja Prej kohësh është folur, por jo vetëm në rrethet e psikologëve, psikiatërve  dhe sidomos të psikanalistëve, për karakterin antinomik të disa marrëdhënieve  themelore...

Origjina e akronimit KÇK

Nga Eduard Zaloshnja Të gjithë ata që popullonin bulevardin e Tiranës në vitet ’80 të shekullit të kaluar, dhe që kanë njohur Edmond Pulajn (a.k.a....

Paqartësitë e orës zero për taksën 100 përqind

Nga Mero Baze Qeveria e re e Kosovës ka premtuar se do të heq taksën 100 përqind për mallrat serbe dhe ato të Bosnjë Hercegovinës...

O votë për emigrantët, o gjithçka hipokrizi

Nga Artan Fuga Me emigrantët ka vetëm një qëndrim, vetëm një sjellje, vetëm një politikë: Të sigurohet e drejta e tyre për të votuar atje ku...

Antikorrupsioni shqiptar krijoi në Kosovë qeverinë e tij

Nga Spartak Ngjela Antikorrupsioni në Tiranë nuk po strukturohet që të jetë afër pushtetit. Politika amerikane duhet të shpejtojë në Tirane, me strukturimin përfundimtar të...

Si politika dëmtoi shkatërroi ekonominë dhe ekonomia korruptoi politikën

Nga Artan Fuga Dekreti numër 190 i Këshillit të Ministrave, i datës 16.04.1993, parashikonte që Bordi Drejtues i Agjencisë së Privatizimeve të përbëhej prej trembëdhjetë...

Pse Saimiri paguan 20 mijë euro për të rivrarë Tahirin

Nga Lorenc Vangjeli Ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri do të paguajë 20 mijë euro në tre muaj për të bindur amerikanët se është i pafajshëm...

Të fundit

Konkurrencë e fortë për videot virale, sulmohet TikTok-u

TikTok-u, aplikacion për shpërndarjen e videove në internet, kryeson për momentin. Ky aplikacion shkarkohet dhe përdoret me ritme të shpejta në mbarë botën, nga...

Ngërçi fallco për reformën zgjedhore në pritje të “pazarit”

Nga: Mero Baze Reforma zgjedhore duket se ka hyrë në ngërç jo për shkak të ndonjë problemi serioz rreth rekomandimeve të OSBE/ODIHR, por për shkak...

 ‘Pashalimani’ do i jepej Turqisë?/ Ja çfarë thotë Ministria e Mbrojtjes

Një ditë më parë, mediat greke dhanë alarmin duke shkruar se kryeministri Rama ishte i gatshëm t’i jepte Turqisë bazën e Pashalimanit, për ta...

Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në

Pas një sërë përplasjesh me OBSH-në, presidenti amerikan Donald Trump ka marrë vendimin final, duke shkëputur marrëdhëniet. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

‘Godet’ Kim Mehmeti: Rilindasit do heqin plisin, tangat do i bëjnë veshje kombëtare

Publicisti i njohur Kim Mehmeti, ka analizuar zhvillimet që kanë ndodhur këto ditë. Në emisionin “Këndi i Kimit”, në Syri TV, Mehmeti tha se...
WhatsApp KONTAKTO TT