E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Etiketa

homazhe

22-vjetori i vrasjes, Basha homazhe për Azem Hajdarin

Kryedemokrati Basha ka përkujtuar sot 22-vjetorin e ndarjes nga jeta të Azem Hajdarit. Ai ka bërë homazhe në memorialin e Heroit të Demokracisë. Basha...

Përkujtohet 22 vjetori i vrasjes së Azem Hajdarit, nderime dhe homazhe te varrezat “Dëshmorët e Kombit”

Një përfaqësi e Lëvizjes Studentore Shqiptare '90-'91, përkujtoi ditën e vrasjes së Azem Hajdarit. Azemi ishte Lider i Dhjetorit ‘90 që solli ndryshimet e...

“Amaneti i babit nuk është përmbushur”, flet i biri i Moikom Zeqos

Ditën e sotme iu dha lamtumira e fundit studiuesit dhe shkrimtarit, Moikom Zeqo, i cili humbi jetën 5 ditë më parë nga një sëmundje...

Mbahen homazhet në nder të Moikom Zeqos në Muzeun Historik Kombëtar

Politikanë të shumtë dhe figura të tjera të njohura të njohura kanë bërë sot homazhet në nderim të ish-deputetit, intelektualit të shquar poliedrik, Moikom...

Moikom Zeqo nuk do të përcillet për në banesën e fundit pa ardhur i biri

Studiuesi dhe shkrimtari i mirënjohur, Moikom Zeqo është ndarë sot nga jeta. Ish-deputet në Parlamentin shqiptar në vitet ’90, autor i skenarëve për filma kinematografike...

21-vjetori i Masakrës së Reçakut/ Kurti: Të dënohen ata që e urdhëruan

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në kuadër të 21-vjetorit të Masakrës së Reçakut. Kurti u shpreh se është...

Shqiptarët homazhe në Athinë, ndezin qirinj në kujtim të 51 viktimave

Emigrantët shqiptarë në shenjë nderimi për 51 jetët e humbura nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit, kanë kryer homazhe në qendër të Athinës. Në sheshin...

Durrësi në zi. I jepet lamtumira e fundit 8 pjesëtarëve, Rama i përlotur

Tetë anëtarëve të familjes Lala në Durrës, sot po u jepet lamtumira e fundit. Mes dhimbjes dhe lotëve, homazhet po zhvillohen në Pallatin e...

75-vjetori i çlirimit, homazhe në Gjirokastër

Gjirokastra ka festuar 75-vjetorin e çlirimit me një sërë aktivitetesh të shtrira përgjatë tre ditëve. Veteranë, familjarë e pushtetarë kanë bërë homazhe në varrezat...

“Ditë historike për kombin”, Meta bën homazhe dhe nderon gjeneralin e burgosur nga diktatura

Presidenti Ilir Meta, ka marrë pjesë ditën e sotme në homazhin e bërë në nder të Gjeneral Rrahman Parllakut. Përmes një postimi në Facebook, Meta...

Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...