E premte, 23 Tetor, 2020
7 C
Tirana

Etiketa

Franca

Vala e dytë e COVID-19, Franca zgjeron shtrirjen e shtetrrethimit

Franca do të zgjerojë shtrirjen e shtetrrethimit, për shkak të rritjes së të infektuarve. Kryeministri francez, Jean Castex, ka thënë se do të vendoset...

Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato

1-Shtetet e Bashkuara kanë 5.800-6.185 bomba bërthamore. 1750 janë gati të lëshohen në çdo kohë. 2-Rusia zotëron 6.372-6.490 bomba bërthamore. 1.572 janë gati të lëshohen...

Pandemia/ Franca shënon një rritje rekord të numrit të viktimave

Franca ka regjistruar një rritje jashtëzakonshme të numrit të viktimave nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas Worldometers, Franca ka raportuar sot 154 viktima...

Franca shënon rekord të rasteve ditore të koronavirusit

Franca ka raportuar një shifër rekord të rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet shëndetësore thanë se të shtunën janë regjistruar...

Blerja e avionëve ushtarakë nga Greqia, reagon Franca: Lajm i jashtëzakonshëm

Ministrja franceze e Mbrojtjes, Florence Parley, ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit grek për blerjen e avionëve francezë “Rafale”. Përmes një postimi në Twitter, Parley...

“Ka ikur koha e Francës”, Turqia reagon ashpër ndaj Macron

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, deklaroi se evropianët duhet të jenë të qartë dhe të vendosur jo ndaj popullit turk, por përballë qeverisë së...

Ministri i Jashtëm i Turqisë: Greqia gënjeu për propozimin e NATO-s, nuk është pro dialogut

Dje, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi se Turqia dhe Greqia ranë dakord të hyjnë në bisedime teknike, për të ulur rrezikun e incidenteve...

“Turqia do të përgjigjet”, Erdogan del me kërcënimin e ashpër për Greqinë dhe Francën

Franca dhe Greqia kanë rënë dakord për shitjen e 18 gjuajtësve ‘Rafale’ me dy motorë për forcat ajrore greke. Kjo marrëveshje ka ardhur me...

Tensionet me Turqinë/ Franca furnizon Greqinë me 18 avionë Rafale nën kosto

Mediat e huaja raportojnë se Franca dhje Greqia kanë rënë dakord sot, për shitjen e 18 gjuajtësve Rafale me dy motorë për forcat ajrore...

Mijëra vetë nënshkruajnë peticionin: Franca të marrë nën kontroll Libanin

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të vërë nën kontroll Libanit pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejrut. Mbi 44,000 vetë...

Të fundit

Inceneratori i Elbasanit, Ahmetaj i përgjigjet akuzave

Ministri për Rindërtimin Arben Ahmetaj, ka mohuar që të ketë qenë në konflikt interesi me Mirel Mërtirin, i cilësuar si personi që qëndron pas...

Festival, protesta e debat për Kosovën në Beograd

Grupe ultranacionalistësh serbë protestuan të enjten në Beograd kundër festivalit me emrin “Mirëdita, Dobar Dan”, nëpërmjet të cilit synohet shkëmbimi i veprimtarive artistike si...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vrau me thikë 21-vjeçarin shqiptar, dënohet me burgim të përjetshëm italiani

Një 45-vjeçar italian është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e një të riu shqiptar. Shqiptari Serxhio Marku, 21 vjeç, u gjet me dëmtime në...