E premte, 22 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Etiketa

Europa

Kufijtë e SHBA mbeten të mbyllur për europianët për shkak të pandemisë

Shumë shpresonin, që amerikanët do t’i shfuqizonin së shpejti kufizimet prej pandemisë. Por ndryshe nga BE-ja, qeveria e SHBA-së ndjek kursin e rreptë duke...

Asgjë për demokracinë nga fronti i Perëndimit

Nga Andi Bushati Fati i madh i regjimit të Ramës është se për herë të parë në këto tre dekada Europa e ka humbur fuqinë...

Pse Evropa nuk e ngre zërin ndaj Izraelit?

Nga Catherine Cornet “Internazionale” Në fund të muajit prill, organizata joqeveritare amerikane Human Rights Watch (HRW), publikoi raportin “Një prag i kaluar”, në të cilin...

Dita e Europës/ Soreca me video-mesazh: Të kapërcejmë krizat së bashku!

“Të kapërcejmë krizat së bashku!”. Ky ka qenë kryemesazhi që Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, dha sot në kuadër të Ditës...

Dokumenti misterioz që po përçan Ballkanin dhe minon Evropën

Nga Vesna Pusiç & Sonja Biserko “Eu Observer” Evropa po përndiqet sërish sot nga një fantazmë, ajo e ndarjes. Dhe kjo pasi populistët autoritarë në...

Evropa dështon në testin e humanizmit që duhet të tregojë ndaj refugjatëve

Nga: Serkan Demirtaş “Hurriyet Daily News” Zgjerimi i konflikteve ushtarake nga një rajon në tjetrin, luftërat civile në kombet e dështuara, thellimi i padrejtësive sociale...

Basha me përfaqësues të PPE-së: Integrimi Europian e vetmja garanci!

Lulzim Basha:“Faleminderit miq të dashur, anëtarë të kryesisë së familjes sonë të Partisë Popullore Europiane. Më lejoni të filloj duke shprehur mirënjohjen time dhe...

Ndikimi i Kinës në Ballkan, një sfidë për Evropën

Nga Pierre Haski “Internazionale” Mali i Zi, një nga republikat e ish-federatës  jugosllave, është një shtet i pavarur që prej vitit 2006. Në vitin 2014,...

Ja pse Evropa dështoi me shpërndarjen e shpejtë të vaksinave

Nga Daniel Gros “Project Syndicate”   Kur është fjala për vaksinimet kundër Covid-19, Evropa po mbetet shumë prapa vendeve të tjera. Deri më tani, më pak...

Erdogani nuk është i vetëm në politikën kundër grave

Me tërheqjen e Turqisë nga "Konventa për Mbrojtjen e të Drejtave të Grave", presidenti Recep Tayyip Erdogan ka bërë një grusht shteti të turpshëm,...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...