E mërkurë, 8 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Etiketa

epidemi

Dr. Pipero: Epidemia e mirëkontrolluar, hyn në fazën e dytë

Mjeku infeksionist, Prof. Pëllumb Pipero, i cili prej më shumë se 45 ditësh është në vijën e parë të "zjarrit”, në Spitalin Infektiv të...

Rama: Kodi ynë Penal, i vetmi në Europë që s’ka asgjë për epideminë

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme nga Kuvendi, theksoi se Kodi Penal i Shqipërisë është i vetmi në Europë që s’ka asgjë për epideminë. Teksa...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Sa është numri real i të prekurve me koronavirus

Më shumë se 160 mijë të prekur në 139 vende dhe rajone të botës, u konfirmuan deri të dielën se janë prekur nga COVID-19....

Ende ne nuk jemi brenda në epidemi

Nga Artan Fuga Koronavirusi? Me tetë raste të reja, pra, rreth 20 e ca të infektuar në 72 orë ende nuk është epidemi. Nuk janë...

Opinioni publik në kohë epidemish

Nga Artan Fuga Rrëshqet, sigurisht! Se mos është herë e parë! Prej qindra vjetësh e kanë studiuar që përballë rrezikut, opinioni publik ekstremizohet. Njeriu nuk është...

Pse kaq shumë epidemi e kanë origjinën në Azi dhe Afrikë

Nga Suresh V.Kuchipudi “The Conversation” Sëmundja e koronavirusit, e njohur si COVID-19, përbën një kujtesë e frikshme të kërcënimit të menjëhershëm global që na vjen...

Rusia hidhet në sulm, manipulim ndaj koronavirusit

Nga: Bruce Schneier & Margaret Bourdeaux ”Foreign Policy” Bota po bën çmos që të frenojë koronavirusin, që po përhapet në të gjithë globin me një...

Shumëfishohen rastet e koronavirusit jashtë Kinës

Koronavirusi duket se ka hyrë në një fazë të re, ndërsa janë shumëfishuar rastet jashtë Kinës. Ndërkohë që Kina ka numrin më të madh...

Shqipëria shënohet me të “kuqe”, situata e gripit është alarmante

Shqipëria renditet ndër vendet me nivel të lartë të përhapjes së virusive të gripit në Evropë. Ajo tashmë paraqitet me të kuqe në hartë,...

Të fundit

“Ritme të larta vdekjesh, shtrimesh dhe infektimesh”, çfarë shkruan Zëri i Amerikës

Në Shqipëri vazhduan edhe sot vdekjet e përditshme për shkak të koronavirusit. Edhe dy zonja 58 dhe 59 vjeç nga Tirana ndërruan jetë në...

‘Je heroina ime’, ish-deputeti socialist i bën dedikimin prekës të bijës

Namik Dokle ka bërë një postim prekës, teksa uron vajzën e tij. Vajza e Dokles feston ditëlindjen, dhe është me profesion mjeke. Dokle shkruan...

“I shtrenjti im, më thave shpirtin”, Rudina Dembacaj humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Aktorja e njëkohësisht moderatorja Rudina Dembacaj, ka humbur të atin. Këtë lajm të hidhur e ka ndarë vetë aktorja me ndjekësit e saj në Instagram,...

Një vjeshtë e rëndë përpara

Nga: Veton Surroi COVID, kolaps social dhe ekonomik, negociata me Serbinë, Gjykata Speciale: Si të hyjë Kosova në vjeshtë politikisht më e fortë për t’u...

Rama ultimatum kryebashkiakëve: S’ka pushime, takoni njerëzit

Rama mblodhi sot kryebashkiakët e Partisë Socialiste. Fokusi është te Partia Socialiste, zgjedhja e strukturave e forumeve të reja si dhe fushata zgjedhore. Report Tv...