E diel, 5 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Rama: Kodi ynë Penal, i vetmi në Europë që s’ka asgjë për epideminë

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme nga Kuvendi, theksoi se Kodi Penal i Shqipërisë është i vetmi në Europë që s’ka asgjë për epideminë.

Teksa foli për ndryshimet që do bëhen në Kodin Penal, Rama i mëshoi faktit se dënimet nuk janë për popullin, por për individët të cilët shkelin masat dhe janë rrezik për popullin.

“Populli dhe dënimi, populli dhe gjoba. Populli është ai që shkel ligjin, populli është ai që shkel masat. Është individ, jo popull. Për interesin e popullit, individi ndëshkohet.

Nëse në diktaturë mund të thuhet që ndëshkimi i individit vjen si rezultat i kërcënimit që përfaqëson për qeverinë, në demokraci ndëshkimi i individit vjen si rezultat i kërcënimit për popullin, për askënd tjetër.

Në Kodin tonë Penal s’ka asgjë për epideminë. Është i vetmi Kod Penal në Europë që s’ka asgjë. Ah po, ka për kafshët, karantinimin e kafshëve.

Danimarka ça është, diktaturë, 3 vjet, 6 vjet, 8 vjet dënimet, 3 për ata që shkelin rregullat në funksion të epidemisë, 8 vjet atë që përfiton nga shkelja e rrregullave.

Lexo edhe :   Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Dikush merr në qafë të tjerët se do të bëjë biznes. Sllovakia, 3 vjet, 5 vjet, 10 vjet burg për shkeljet e karantinave.

Italia ça është, diktaturë? E ka pasur dënim me vdekje, e ktheu në burgim të përjetshëm.

Çfarë duhet të kuptoni ju? E para njëherë këto masa nuk janë përgjithmonë, por për kohëzgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore dhe janë për tani dhe javët në vijim.

Janë dhe për largqoftë kur do të ndodhë më vonë. Po të shikoni numrin e shkeljeve ka ardhur në rritje, sa më shumë garantohet sistem shëndetësor, sa më pak lajme të këqija. Sa më pak shtretër ka në spital, aq më shumë rriten shkeljet”, tha Kreu i Qeverisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avdullah Hoti: Ja çfarë kërkojmë nga dialogu me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në një intervistë për “DW” theksoi se nga dialogu me Serbinë kërkohet vetëm njohja reciproke. DW: Kryeministër Hoti, morët detyrën...

John Bolton bën deklaratën e fortë për Kosovën dhe Serbinë

Ish-sekretari për Sigurinë Kombëtare në administratën e Trump, John Bolton së fundmi ka bërë një deklaratë mjaft të fortë. Ai u shpreh se ideja e...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë

Parashikimet klimatike afatgjata projektojnë për Shqipërinë një rritje të temperaturës mesatare vjetore me 5°C dhe pakësim të reshjeve me 15% deri në fund të...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...