E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

europe

Evropa po fillon të ndiejë më në fund efektin e vaksinave anti-covid

Nga: Lionel Laurent “Bloomberg” Shpërndarja e vaksinave anti-Covid në Bashkimin Evropian, u duk në fillim si një kryqëzim midis një shakaje dhe një ëndrre të...

Agjensia e Sigurisë Ushqimore miraton konsumin e krimbave në Europë (Arsyet)

Krimbat e vërdhë janë insekti i parë i miratuar për përdorim ushqimor në Europë nga Agjensia Europiane e Sigurisë Ushqimore. Krimbat e verdhë janë të...

Evropa dhe lufta për lirinë e shtypit

Liria e shtypit është një nga vlerat themelore demokratike të BE-së. Por në disa shtete anëtare ajo është gjithnjë e më tepër në rrezik....

Përpjekjet e Presidentit Biden për të përmirësuar lidhjet SHBA-Evropë

Udhëheqësit evropianë dhe aleatët e tjerë të Amerikës thonë se Presidenti Joe Biden ka bërë shumë në 100 ditët e tij të para në...

Skuadrat e mëdha europiane kanë krijuar Super Ligën e Europës

Nga sezoni 2022-2023 do të luhet Super Liga e Europës. Do të marrin pjesë 20 klube, 15 klubet themeluese dhe pesë ekipe të tjera shtesë...

Ekonomia e Eurozonës tregon shenja të përshtatjes ndaj bllokimeve

Të dhënat e fundit tregojnë për një rritje të aktivitetit gjatë muajit të kaluar, pavarësisht të gjitha kufizimeve të reja të ndërmarra në disa...

Të luftojmë racizmin dhe afrofobinë në Europë

Të gjithë njerëzit kanë lindur të lirë, me të drejta dhe dinjitet të barabartë. Pikërisht ky parim themelor që ka hedhur themelet në deklaratën...

BE: Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht

Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për...

Abazoviç: Nuk jemi qeveri pro-ruse, duam integrimin evropian

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, shqiptari Dritan Abazoviç ka hedhur poshtë akuzat se qeveria e tij është pro-ruse. Para Komitetit për Punët e Jashtme të...

Shpërthen vullkani më aktiv në Evropë, spektakël flake dhe tymi (Video)

Krateri juglindor i vullkanit Etna në Itali ka shpëthyer ditën e sotme. Agjencia e lajmeve, Ansa shkruan se Etna ka bërë një spektakël me...

Të fundit

Aksident në Berat-Skrapar, mjeti bie nga ura, plagoset rëndë 28-vjeçarja

Një aksident është regjistruar në aksin nacional Berat-Skrapar, në fshatin Vërtop. Mjeti tip Audi,me targa AA 723 LK, që drejtohej nga një 28-vjeçare është rrëzuar...

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...