E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Shumëfishohen rastet e koronavirusit jashtë Kinës

Koronavirusi duket se ka hyrë në një fazë të re, ndërsa janë shumëfishuar rastet jashtë Kinës. Ndërkohë që Kina ka numrin më të madh të të infektuarve dhe vdekjeve, po shfaqen shenja të reja se infeksioni po përhapet më shpejtë në shtete të tjera aziatikë.

Ndonëse numri i rasteve të reja në Kinë po bie, vëmendja është zhvendosur tek shtetet e tjera, ku numri po përshpejtohet. Virusi që u shfaq në dhjetor 2019, nuk është kthyer ende në një pandemi, që përcaktohet si një situatë ku virusi përhapet në disa kontinente.

Deri më tani, numri jashtë Kinës qëndron i vogël. Nga 2,247 vdekje të regjistruara deri më tani, vetëm 11 kanë ndodhur jashtë Kinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....