E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Etiketa

emigrante

Shtohet numri i imigrantëve që përpiqen të hyjnë në SHBA nga kufiri

Zyrtarët amerikanë thonë se numri i familjeve imigrante në kufirin me Shtetet e Bashkuara në qershor u rrit me 25% nga muaji i kaluar,...

Mesdhe/ 573 migrantë të shpëtuar nga anija ‘Ocean Viking’ zbarkojnë në Itali

573 emigrantë të grumbulluar nga anija e shpëtimit ‘Ocean Viking’ në Mesdhe zbarkuan në Itali. Të gjithë lanë anijen të shtunën në mbrëmje, në portin...

Ocean Viking, me rreth 570 migrantë në bord, po kërkon një strehë të sigurt

Anija e shpëtimit ‘Ocean Viking’ po kërkon një port të sigurt për ankorim në Mesdhe pasi ka mbledhur 570 emigrantë në det të hapur,...

Migrimi: Akuza të rënda kundër Greqisë

Azilkërkuesit në Greqi jetojnë me frikën e burgosjes pa vendim gjykate, dhunës arbitrare të policisë greke e dëbimeve ilegale. Ekspertët kërkojnë një sistem të...

Transfertat ndërkombëtare, si qarkullojnë paratë e emigrantëve

Hapja e ekonomisë shqiptare ndaj botës solli që në vitet e parat të tranzicionit rritje eksponenciale të këtij produkti. Jo vetëm tregtia e mallrave,...

Drama e emigrantëve në Mesdhe: A e ka gëlltitur deti djalin tim?

Nga: Annalisa Camilli “Internazionale” Ai që e lajmëroi djali i tij Mubarak ndodhej në gomonen e mbytur në det më 21 prill pranë brigjeve të...

Karantina dy javore për emigrantët, OSBE: Duhet të ishin krijuar kushtet për ta

Misioni i OSBE/ODIHR ka prezantuar ditën e sotme raportin paraprak për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në raport, u theksua dhe pamundësia e votës për...

Karantina për emigrantët shqiptarë në Greqi e Maqedoni, Meta: Akt diskriminues

Komiteti Teknik i Ekspertëve, vendosi ditën e djeshme që çdo emigrant shqiptar që vjen nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut duhet të qëndrojë në...

Dronë, kamera termike: Ja mjetet që përdor Evropa kundër emigrantëve

''Il Post” Mbyllja progresive dhe militarizimi i kufijve të Evropës Lindore, që nisi që në vitin 2015, kur për shkak të fluksit të rreth 1...

Dështon votimi i emigrantëve, palët akuzojnë njëra-tjetrën

Në Shqipëri ka një debat të hapur për votimin e shtetasve shqiptarë me banim jashtë territorit të republikës, në vendin ku ata janë rezident....

Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...