E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Mesdhe/ 573 migrantë të shpëtuar nga anija ‘Ocean Viking’ zbarkojnë në Itali

573 emigrantë të grumbulluar nga anija e shpëtimit ‘Ocean Viking’ në Mesdhe zbarkuan në Itali.

Të gjithë lanë anijen të shtunën në mbrëmje, në portin italian të Augustas sipas organizatës SOS Mediterranee që administron anijen. Së pari, të premten, të miturit dhe njerëzit që kishin nevojë për kujdes specifik mjekësor ishin të parët u lejuan të dilnin në breg. Autoritetet italiane kanë urdhëruar një karantinë 10-ditore për ekuipazhin e Ocean Viking. Anija kishte kërkuar një port të sigurt prej ditësh pasi shpëtoi emigrantët në një seri operacionesh në Mesdheun qendror.

Sipas SOS Mediterranee, varka kreu gjashtë misione shpëtimi për të shpëtuar emigrantë anijet e të cilëve ishin gati në mbytje në ujërat malteze dhe libiane.

Ocean Viking ishte së fundmi anija e vetme midis disa organizatave jo-shtetërore që operonin misione shpëtimi në det, pasi anijet e tjera janë mbajtur në port ose janë duke u përgatitur për misionet e ardhshme.

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 740 migrantë u mbytën në Mesdhe këtë vit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...