E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Ocean Viking, me rreth 570 migrantë në bord, po kërkon një strehë të sigurt

Anija e shpëtimit ‘Ocean Viking’ po kërkon një port të sigurt për ankorim në Mesdhe pasi ka mbledhur 570 emigrantë në det të hapur, tha të martën organizata SOS Mediterranee.

Gjatë pesë ditëve të kaluara, anija ka kryer gjashtë misione shpëtimi për të shpëtuar emigrantë anijet e të cilëve ishin në ankth në mes të detit, tha organizata që komandon anijen.

Operacionet e shpëtimit u kryen në ujërat malteze dhe libiane, sipas SOS Mediterranee.

Më shumë se 180 persona në bord janë të mitur, tha organizata. Në një mision të dielën në mbrëmje, gati 370 njerëz u shpëtuan nga një anije prej druri e mbipopulluar.

Organizata tani i bën thirrje BE-së që të koordinojë përpjekjet e ndihmës, duke pasur parasysh mungesën e vazhdueshme të koordinimit dhe shkëmbimit të informacionit nga autoritetet detare.

Ekuipazhi tha se përvojat e ditëve të kaluara kanë qenë “zemërthyese”.

Ocean Viking është aktualisht e vetmja anije që drejtohet nga një organizatë private shpëtimi që operon në Mesdheun qendror.

Anijet e tjera janë ndaluar nga autoritetet italiane ose po përgatiten për misionet e tyre të rradhës.

Rojet bregdetare libiane dhe tuniziane gjithashtu marrin në mënyrë të përsëritur njerëz, anijet e të cilëve janë në telashe në Mesdhe, por i çojnë përsëri në vendet nga janë larguar.

Megjithë rreziqet, migrantët vazhdimisht përpiqen të kalojnë Mesdheun qendror për të arritur në Evropë. Italia tha se gati 21,000 njerëz arritën në vend nga deti deri të premten e kaluar, krahasuar me 7,300 në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar./Tirana Today

Lexo edhe :   Pse emigrantët largohen nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar?
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...