E premte, 14 Gusht, 2020
28 C
Tirana

Etiketa

Eduard Zaloshnja

Koeficientet e basteve: Bajden 1.68, Tramp 2.7

Nga Eduard Zaloshnja Portali amerikan RealClearPolitics publikon në kohë reale luhatjet e koeficienteve të kompanive kryesore të basteve për garën presidenciale amerikane. Aktualisht, mesatarja e...

Të paktën 1 në çdo 150 tiranas me koronavirus aktiv në organizmin e tyre

Nga Eduard Zaloshnja Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, sot ka në Bashkinë e Tiranës 409 raste aktive të konfirmuara me COVID-19 nga...

Përmirësimet më të rëndësishme në administrimin e zgjedhjeve

Nga Eduard Zaloshnja Marrëveshja e arritur në komisionin politik për ndryshimet në kodin zgjedhor parashikon 32 ndryshime që kanë të bëjnë me zhvillimin dhe administrimin...

Sa e rëndë është situata e koronavirusit në Shqipëri

Nga Eduard Zaloshnja Për t’iu përgjigjur kësaj pyetje duhen bërë krahasime me vende fqinjë e më gjerë. Krahasimi i rasteve aktive, shtrimeve në spital apo...

Pa koalicion, s’ka rrotacion

Nga: Eduard Zaloshnja Duket se Rama po bazohet në një logjikë fare të thjeshtë arithmetike, teksa po punon fort që në zgjedhjet e ardhshme, partitë...

Rrotacioni vjen me rritjen e pjesëmarrjes në zgjedhje

Nga: Eduard Zaloshnja Rrotacioni i fundit i pushtetit në Shqipëri, ai i 2013-ës, mund të shërbejë si leksioni më i mirë për opozitën e sotme,...

Që të parandalojmë pandeminë ekonomike

Nga: Eduard Zaloshnja Ndryshe nga Italia fqinje (nga ku e importuam koronavirusin), pandemia COVID-19 nuk e mbuloi Shqipërinë si një dallgë e madhe. Ajo pati...

Sidoqoftë… Basha mund të jetë kryeministri i rradhës

Nga Eduard Zaloshnja Jo pak opozitarë u shtangën (madje u ofenduan “intelektualisht”), kur panë një ndër rezultatet e sondazhit tim të fundit, sipas të cilit...

Numri i banorëve sipas Ramës, opozitës, INSTAT e CIA-s

Nga: Eduard Zaloshnja Duke u tallur me opozitën, Edi Rama shkruante në një “cicërimë” në Tweeter se, para pandemisë, opozita e akuzonte qeverinë se e...

10 shtetet me morbiditet më akut prej koronavirusit dhe Ballkani

Nga Eduard Zaloshnja Shumë krahasime ndërshtetërore bëhen në media kudo në botë, në lidhje me shkallën e infeksionit nga koronavirusi aktual. Por ato bazohen në...

Të fundit

“Para se të vdiste, Musine Kokalari më thirri mua dhe kunatën time”/ Dëshmia e ish-të burgosurit politik

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Musine Kokalarit gjatë periudhës që ajo ka qenë e internuar në qytetin e Rrëshenit, ku ishte internuar...

“S’mund të ndjeja shije, flokët vazhdojnë të më bien”, Sara Hoxha rrëfen pasojat e koronavirusit

Pak më herët, Sara Hoxha zbuloi me anë të një postimi në Instagram se ishte infektuar me koronavirus. Ajo ka përcjellë një tjetër postim,...

Përsëri lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Në 26 nëntor, vendi ynë u trondit nga një tjetër tërmet i fortë, ndërsa epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, në afërsi të...

“S’janë hequr masat kufizuese”, Qeveria Hoti bën sqarimin e njoftimit për hapjen e kufijve

Sot Qeveria e Kosovës njoftoi se do të hap kufijtë për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut, mirëpo nuk dha detaje për rregullat që...

Rikthehen shifrat e larta të infektimeve, Italia diskuton mbylljen

Italia ka shënuar në 24 orët e fundit, shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid 19 që nga 24 qershori. Ndodhur në këto...