E premte, 7 Maj, 2021
24 C
Tirana

Etiketa

DW

OSBE/ODIHR, Ursula Gacek: “Keqpërodimi i shtetit më i rëndë se blerja e votës”

Intervistoi: Ani Ruci Drejtuesja e misionit të OSBE/ODIHR, Ambasadorja Urszula Gacek në intervistën për DW e quan shqetësues keqpërdorimin e burimeve të administratës për zgjedhjet...

Nga Gjermania: Pas zgjedhjeve në Shqipëri nuk pritet ndonjë ndryshim i madh

Edhe pse rezultati përfundimtar i zgjedhjeve në Shqipëri ende nuk është bërë zyrtarisht i njohur, nga Gjermania vijnë reagime nga deputetë të opozitës në...

Analiza e Deutsche Welle: Zgjedhjet në Shqipëri, asnjë risi në përmbajtje

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, por diskursi politik zhvillohet jo me përballje konceptesh politike, por mbetet në nivelin e sulmeve...

Shpresë për lëvizjen e anijes së bllokuar në kanalin e Suezit

Prej ditësh anija e mallrave „Ever Given“ ka bllokuar kanalin e Suezit. Tashmë sipërmarrja e lundrimeve detare GAC njofton për përparim në shmangien e...

Ligji i ri në Gjermani, eksperti: 10 mijë vende të lira pune, si të aplikoni

Këshilltari i emigracionit nga organizata “Plan B” në Esen, Blerian Kushta – shpjegon ndryshimet që do të sjellë ligji i ri i migracionit dhe...

OKB-ja jep alarmin, zbulon sa armë ilegale qarkullojnë në Ballkan

1 miliardë armë të vogla dhe armatime të lehta përbëjnë rrezik për sigurinë dhe paqen në botë. Këshilli i Sigurimit të OKB thotë se...

“Strategji e re për zgjerimin e BE”, analiza e DW: Si do të ndikojë në Ballkan

Vetëm disa ditë pas Brexitit dhe daljes së një shteti nga BE, në Bruksel do të shtrohet pyetja: Si do të jetë perspektiva e...

Analiza e DW: A ka fund rruga me gjemba e Ballkanit Perëndimor

Që kur është bërë e qartë se politika e zgjerimit nuk është funksionale, shtrohet pyetja, nëse do të vlejë formula se “puna shpërblehet”, apo...

“Njohja e patentave”, Gjermania refuzon kërkesën për provimin në gjuhën shqipe

Gjermania e ka refuzuar kërkesën për dhënien e provimit të patentave në gjuhën shqipe. Edhe procesi i njohjes së patentave do të kërkojë kohë. Gjermania...

A do të thotë Franca “po”? Shtohen shanset e Shqipërisë për çeljen e negociatave

Shpresat për zhbllokimin e hapjes së negociatave të anëtarësimit vijnë këtë fillim viti nga Franca, Komisioni i ri Evropian dhe Presidenca Kroate e Këshillit...

Të fundit

Dermatologia: Ja rreziqet e sëmundjeve të lëkurës nga ekspozimi në diell

Në Pavijonin e Dermatologjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, por edhe në shumë klinika dermatologjie, janë shtuar pacientët që kanë probleme kronike me...

LSI fillon ankimimet për 25 prillin/ Kryemadhi: E vërteta, brenda tek kutitë

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit u fituan nga Partia Socialiste, e cila siguroi 74 mandate dhe do të qeverisë sërish e vetme në 4...

Kuvendi diskutonte shkarkimin e tij, Meta në kafe me deputetin socialist

Paraditen e sotme, teksa Kuvendi po diskutonte për shkarkimin e tij dhe ngritjen e një Komisioni Hetimor, Presidenti i Republikës Ilir Meta, është fotografuar...

Kosovë, 3 viktima dhe 170 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Katër viktima dhe 170 raste të reja me koronavirus u raportuan në Kosovë në 24 orët e fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ 6 deputetë votuan kundër, 1 abstenoi (Emrat)

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ndërkohë, 6 deputetë të...