E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

Buxheti

Ndërtimi “shpëton” buxhetin e Tiranës; 44% e të ardhurave nga lejet për pallate

Monitor Bashkitë në pothuajse të gjithë vendin kanë ndier presionin e pandemisë në vitin 2020, duke ulur të ardhurat e veta nga taksat dhe tarifat....

Programi i mbështetjes për bujqësinë, vetëm 40% e fondeve shkuan për fermerët

Fondet nga programi i mbështetjes për bujqësinë dhe zhvillimin rural arritën në 3.5 miliardë lekë në vitin 2020, por vetëm 40 për qind e...

Buxheti dhe Becchetti

Ekonomia e Shqipërisë nuk arrin të prodhojë para. Të ardhurat buxhetore nuk kanë arritur të kalojnë 27% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) gjatë...

Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për buxhetin e vitit 2021

Me 85 vota pro, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për ndarjet buxhetore për vitin 2021. Vota kundër dhe abstenime nuk pati. Deputetët e Kuvendit të...

Meta kthen në Kuvend ‘Buxhetin 2021’, i hap ‘luftë’ sërish Ramës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer për shqyrtim në Kuvend pr/buxhetin e vitit 2021. Gjatë mesditës së sotme, në një dalje për mediat,...

“8 miliardë euro”, Italia me paketë stimuluese për bizneset

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria ka marrë masat ndaj bizneseve, që kanë kapitulluar si pasojë e pandemisë. Në drejtim të bizneseve të...

Meta i ashpër me Ramën: Kush të pengon të shtosh buxhetin për shëndetësinë?

Duke folur për situatën aktuale me krizën e shkaktuar nga koronavirusi në vend, Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shprehur se detyra e tij...

Buxheti 2021 i mbylljes së mandatit të dytë dhe fillimi i të tretit

Nga: Ilir Beqaj Qeveria ka sjellë për diksutim e miratim projektbuxhetin e vitit 2021. Ky është në fakt buxheti i 8 rresht që Edi Rama...

Rindërtimi, Rama: Deri më tani janë shpenzuar paratë e buxhetit të shtetit

Prej disa kohësh, ka filluar rindërtimi i banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Kryeministri Edi Rama tha se BE ka vënë në dispozicion...

Buxheti rishikohet sërish, si do jetë plani i rimëkëmbjes

Buxheti do të rishikohet sërish. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj deklaroi gjatë mbledhjes online të Këshillit të Investimeve se qeveria është duke...

Të fundit

A duhet të krijojmë heronj për të frymëzuar rininë në krizë besimi?

Nga: Mentor Kikia Shoqërisa shqiptare është në krizë. Muk është thjeshtë krizë ekonomike, për bukë dhe rroba. Eshtë kriza e madhe e besimit, kriza e...

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...

STARTON #YOUARECREDINS3

Banka Credins lançon për të tretin vit programin #YOUARECREDINS3, një mundësi fantastike për çdo student të sapo diplomuar në degët: Ekonomi, Informatikë, Drejtësi dhe...

10 shprehje nga Zhan Dë La Fonten, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"E rrallë dashuria e vërtetë, edhe më e rrallë miqësia e vërtetë". "Shpeshherë e ndeshim fatin tonë mu në rrugën që morëm për të shmangur...