E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Thellohet përplasja mes Qeverisë e Presidencës, Meta del me vendimin e fundit

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin për “Buxhetin 2022”! Në arsyetimin e tij për kthimin e ligjit, kreu i shtetit ka kërkuar reflektimin në disa pika të projektligjit, duke e cilësuar si një plan financiar antisocial.

Vendimin e tij e ka shoqëruar me disa argumente, ku ngre shqetësimin e nivelit të borxhit publik dhe përdorimin dhe efektin e tij në ekonomi. Meta listohen çështjet që duhen rishikuar nga deputetët, ndërsa shprehet se ka mangësi transparence në lidhje me shpenzimet dhe politikat fiskale.

Po ashtu, presidenti sheh si shumë problematike mbështetjen reale për sektorin e bujqësisë, duke shtuar se mungon mbështetja buxhetore për shtresat në nevojë dhe kurimin e tyre nga pandemia e koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...