E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Parashikimi i shkencëtarëve: Covid-19 mund të jetë sezonal

Shkencëtarët e dinë se cilët faktorë nxisin një rritje të re të infektimeve, por disa rritje kanë qenë të paqëndrueshme dhe të vështira për t’u parashikuar. Studiuesit dyshojnë se rritja dhe rënia e infeksioneve me koronavirus mund të zhvendoset në një model më tipik sezonal.

Në fillim të vitit të ardhshëm, zyrtarët shëndetësorë planifikojnë të fillojnë bisedime serioze rreth asaj se si mund të duket fundi i pandemisë, dhe si do ta dimë kur të kemi arritur në atë pikë.

Si mund të duket fundi i pandemisë Covid-19

Që nga e enjtja, SHBA-ja ka mesatarisht 121.084 raste të reja me Covid-19 çdo ditë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Kjo është 62% më e lartë se një muaj më parë. Dr. Laolu Fayanju dhe kolegët e tij kanë trajtuar rastet e pacientëve me Covid-19 gjatë gjithë vitit. Tani, edhe një herë, ata po përgatiten për një rritje të mundshme gjatë dimrit.

“Ne kemi parë një rritje të numrit vetëm në muajin e fundit, në të 11 qendrat tona në Ohio veriore dhe jugore,” i tha CNN Fayanju, një mjek i Oak Street Health me qendër në Cleveland, Ohio. Pra, ne po shohim një rritje”.

Ndërsa askush nuk mund të parashikojë të ardhmen, “ne po jetojmë në një botë intra-Covid dhe në një botë post-pandemike Covid, mendoj se ajo që do të shohim është një infeksion endemik, jo ndryshe nga gripi sezonal”, tha Fayanju.

Endemike do të thotë që një sëmundje ka një prani të vazhdueshme në një popullatë, por nuk është dërrmuese e sistemeve shëndetësore ose nuk prek një numër jashtëzakonisht të madh njerëzish siç shihet zakonisht në një pandemi.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Disa shkencëtarë tregojnë për sjelljet njerëzore, të tilla si udhëtimi, si nxitje e valëve.

Disa mendojnë se valët janë më shumë prova se Covid-19 është në rrugën e saj për t’u bërë përfundimisht një sëmundje endemike sezonale, me më shumë raste që ndodhin në muajt e ftohtë të dimrit, në momente kur temperaturat në natyrë bien dhe njerëzit mblidhen brenda.

“Ne kemi nevojë për më shumë kërkime, për të zbërthyer të gjithë faktorët që mund të lidhin sezonalitetin me rastet e Covid-19”, tha për CNN Dr. Hawre Jalal, asistent profesor në Universitetin e Pitsburgut.

Lexo edhe :   Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Por ka një gjë për të cilën bien dakord shumë shkencëtarë – infeksionet e koronavirusit në të ardhmen mund të ndjekin ciklet sezonale.

“Gjithmonë do të ketë këtë ritëm sezonal”.

“Sezonaliteti është i vërtetë,” tha Dr. Donald Burke, profesor dhe ish-dekan i Shkollës së Diplomuar të Shëndetit Publik të Universitetit të Pitsburgut.

“Ne mendojmë se do të jetë sezonale për të ardhmen e parashikueshme”, tha Burke.

Një studim nga studiues në Spanjë, i publikuar në tetor në revistën Nature Computational Science, e klasifikon Covid-19 si një “infeksion sezonal me temperaturë të ulët”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...