E enjte, 21 Tetor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

britania

Trajtimi i pandemisë Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, kushtoi mijëra jetë

Qeveria britanike priti shumë gjatë për të vendosur një bllokim në ditët e para të pandemisë Covid-19, duke humbur një shans për të kontrolluar...

Britania e shqetësuar për variantin indian të koronavirusit

Britania po dërgon zyrtarë të shëndetit publik, të mbështetur nga ushtria, për të shpërndarë derë më derë teste të koronavirusit në dy qytete të...

Britania e Madhe në rrezik, Skocia mund të fitojë pavarësinë deri në vitin 2023

Nga Anthony Salamone “Eu Observer” Skocia do të zgjedhë një parlament të ri muajin e ardhshëm. Politikanët e zgjuar nuk e humbasin asnjëherë rastin për...

Britania këshillon kufizimin e vaksinës së AstraZeneca-s tek moshat nën 30 vjeç

Autoritetet britanike rekomanduan të mërkurën që vaksina e AstraZeneca-s kundër COVID-19-s të mos u jepet personave në moshë të rritur nën 30 vjeç, kur...

Varianti i ri i Covid-it/Maqedonia e Veriut pezullon fluturimet me Britaninë

E gjithë Europa është vënë në lëvizje dhe ka mbyllur kufijtë me Britaninë e Madhe, pas përhapjes së mutacionit të ri të Covid-19. Maqedonia...

Vaksina anti Covid/OBSH do lëshojë certifikata elektronike

Një ditë më parë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe vaksinat anti-Covid. Për çështje sigurie, mbërritja e tyre ka ndodhur përmes një operacioni sekret,...

Britania drejt karantinës? Boris Johnson shpall masat e reja kundër COVID-19

Kryeministri Boris Johnson deklaroi se Mbretëria e Bashkuar ka arritur “një pikë kthese të rrezikshme” sa i takon situatës për shkak të koronavirusit. Ai...

Britania do të vuajë më shumë po të dështojnë bisedimet pas Brexit-it

BE është i përgatitur po të dështojnë bisedimet pas Brexitit, ndërsa ekonomia e Britanisë do të përballet me "pasoja shumë të rëndësishme". Ky është...

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...

Merkel: BE-ja dhe Britania kanë bërë përparim “shumë të kufizuar” në negociata

Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe kanë bërë përparim “shumë të kufizuar” në negociatat rreth marrëdhënies së tyre në të ardhmen, ka thënë kancelarja...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...