E hënë, 26 Tetor, 2020
12 C
Tirana

Etiketa

bankat

Bota po e humbet betejën kundër pastrimit të parave

Nga: Elisa Martinuzzi “Bloomberg” Sapo kemi panoramën më të fundit globale të betejës kundër pastrimit të parave, dhe ajo është shumë shqetësuese. Bankat dhe rregulloret...

Efektet e krizës për bankat do t’i shohim vitin e ardhshëm

Moratoriumi i pagesave të kredive dhe skemat e garancisë sovrane për mbështetjen e sipërmarrjeve ndihmuan në zbutjen e pasojave që mund të sillte vala...

Gati 40% e lekëve janë jashtë bankave. Gjatë pandemisë dolën 290 mln euro

Kriza e epidemisë së Covid-19 ka nxitur një rritje të qarkullimit të parasë jashtë bankave. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se sasia...

Mashtrimi i dekadës/ “Kurum” përpiu 210 milion euro nga bankat shqiptare me bilance fiktive

Ka mbërritur në gjykatë mashtrimi më i madh bankar i dhjetë viteve të fundit në Turqi, e cila lidhet me një ndër kompanitë më...

Ahmetaj: 9 qershori tregoi mbështetjen e ndërkombëtarëve për Shqipërinë

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj deklaroi se që nga viti 2010 është rritur besimi i bankave ndaj Shqipërisë. Në një konferencë për mediat, Ahmetaj tha...

Rriten me ritme dyshifrore pagesat bankare nga interneti dhe kartat

Gjatë vitit të kaluar 11 nga 12 bankat tregtare në vend e ofruan shërbimin e “home banking”. Banka e Shqipërisë analizon se, këto shërbime...

Keni probleme me bankat për shtyrjen e kredive? Rama merr masat emergjente

Gjatë këtyre javëve izolim, një pjesë e madhe e qytetarëve kanë hasur në pengesa të vazhdueshme nga ana e bankave për shtyrjen e kredive....

Ju duhet të shkoni në bankë? Njihuni me oraret e reja

Pas vendimit të fundit të qeverisë, që qytetarët të kufizojnë lëvizjet e tyre, edhe bankat kanë reduktuar oraret. Vendimi i qeverisë parashikon se dalja...

Bankat shqiptare këshillojnë klientët: Sa më pak kontakt me kartëmonedhat

Koronavirusi është kthyer në kryefjalën e çdo dite. Organizata Botërore e Shëndetësisë në vazhdimësi jep këshilla të vazhdueshme se si mund të mbrohemi prej...

Bankat blejnë valutë, euro kërcen në nivelin më të lartë në 9 muaj

Monedha e përbashkët është forcuar ndjeshëm në tregun e brendshëm gjatë tre javëve të fundit. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro...

Të fundit

Turqia zgjat misionin e eksplorimit në Mesdhe, pritet reagimi i Greqisë

Turqia ka njoftuar se të zgjasë misionin kërkues të anijes së saj “Oruc Reis” në zonën e shumë kontestuar në Mesdheut lindor deri në...

Armenia dhe Azerbajxhani bien dakord për një armëpushim të ri

Një armëpushim humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në mëngjes në luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakun, tha të dielën një...

Sulltan Edi Rama dhe nënshtetasit e pabindur të tij

Nga Arlind Qori Edi Rama ka një vit që hesht përballë urisë dhe rezistencës së naftëtarëve. Ditët e fundit, si i yshtur nga forca të...

Humbja kundër Realit, i shkakton pasoja të rënda Barçës, humb lojtarin kryesor

Humbja në shtëpi ndaj Realit të Madridit ka shkaktuar pasoja të rënda tek ekipi i Barcelonës. Klubi katalanas bëri të ditur, se futbollisti brazilain, Filip...

Mitsotakis: E drejta e Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje nuk diskutohet

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e...