E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Etiketa

Aurenc Bebja

Konflikt diplomatik postar në Shkodër, arsyeja e ndalimit të komunikimeve me jashtë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Korrik 2020 “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një shkrim në lidhje me arsyen...

Shkrim biografik për të famshmin Ali Pashë Tepelena, njeriun me kujtesë të jashtëzakonshme

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Qershor 2020  “La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit 1817, në faqen n°4, shkrimin biografik të “The litterary Gazette”...

1839/ Ja çfarë bëri Balzac kur pa në shitje një kopje të jashtëligjshme të romanit të tij

Nga Aurenc Bebja “L’Écho rochelais” ka botuar, të martën e 3 dhjetorit 1839, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me reagimin e shkrimtarit të...

1880/ Detaje mbi organizimin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe dy misionet e saj

Nga Aurenc Bebja* “Le Siècle” ka botuar, të dielën e 27 qershorit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse” në lidhje...

1938/ Qëllimi i vërtetë i udhëtimit të motrave të mbretit Zog në Amerikë

Nga Aurenc Bebja* “L’Express de Mulhouse” ka botuar, të shtunën e 2 prillit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me qëllimin kryesor të udhëtimit të...

1920/ Marrëveshja e fshehtë që kishte zbuluar Esat Pashë Toptani

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Prill 2020 “Le Siècle” ka botuar, të martën e 30 nëntorit 1920, në faqen n°3, një shkrim të vëllezërve dhe shkrimtarëve...

Esat Pashë Toptani: Dua të hakmerrem për luftëtarët e mi të guximshëm shqiptarë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Prill 2020  “Le Journal” ka botuar, të dielën e 30 shtatorit 1917, në faqen n°3, intervistën me Esat Pashë Toptanin,...

Kur studiuesi francez u kërkonte bashkëkombasve të mos harronin fjalët e popullit shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Prill 2020 “Le Phare de la Loire” ka botuar, të mërkurën e 19 janarit 1898, në ballinë, manifestin e...

Shkarkimi i gjyqtarëve të Kasacionit nga Ahmet Zogu, çfarë shkruante media franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Prill 2020  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 9  marsit 1932, në faqen n°2, një shkrim...

Të fundit

Me kallash në lokal/ Njëri prej tyre, nipi i deputetit socialist Rrahman Rraja

Blutë e Lezhës kanë bërë të mundur identifikimin e tre autorëve të dyshuar të ngjarjes së ndodhur në 13 nëntor, ku maskat hynë në...

Kina nuk arrin dot objektivin në ‘zero-Covid’

Ndërsa bota lufton me variantin e ri të koronavirusit Omicron, Kina është e vendosur si kurrë më parë për të eliminuar Covid-19 brenda kufijve...

Plas sherri gjatë emisionit LIVE, konkurrentet rrihen me grushte

Një incident ka ndodhur në emisionin “It’s my love” në Kosovë, ku dy nga konkurrentet kanë goditur njëra-tjetrën gjatë transmetimit LIVE. Ina dhe Albana,...

Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, transporti publik me dëshmi vaksinimi

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja, për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron. Nga sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid,...

Shqiptari mbyt gruan e tij në Greqi, ja çfarë i tha policisë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje shqiptare në Greqi, ku bashkëshorti i ka marrë jetën gruas së tij. Krimi i rëndë...