E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Etiketa

art

“Gravity, Forms of Spiritual”

Anjesa Kolevica Credins bank vjen në këtë prag festash me një ekspozitë të re pranë ambienteve te drejtorisë qëndrore. Në kuadër të nismës “Credins mbështet Artin”,...

Credins Bank vazhdon të mirëpresë artistë dhe artin e tyre në degën qëndrore

Kur bëhet fjalë për ndjesitë që të jep një pikturë, mund të themi me plot bindje që gjithësecili nga ne përjeton emocione dhe eksperienca...

Budina shfaqje në Presidencë, Meta: Të protestosh është art

Mbrëmjen e djeshme, u zhvillua në ambientet e Presidencës, premiera e monodramës satirike “Profeti i Kokoshkave”, të regjisorit Edmond Budina. Presidenti i Republikës, Ilir Meta...

Eurovizioni – Art? Kitç? Kult apo politikë?

U mbyll skena e Eurovizionit 2019. Si gjithmonë kritikat ndaj garës më të madhe të popit në botë Festivalit Europian të Këngës nuk mungojnë....

Balerina shqiptare e thotë troç: Në art ka njerëz të këqij, edhe burrin ta marrin

Isida Mollaymeri ka folur 'pa doreza' për punën e saj, dhe për të gjitha ‘torturat’ që ka kaluar, pasi asgjë nuk ka qenë e...

Agim Rada, përballë diktaturës dhe artit

Nga Anxhela Ferra Një djalë rebel, kundër sistemit. Kështu ishte Agim Rada, i riu që nuk u fabrikua kurrë. Përballë varfërisë dhe arrestimit të babait...

Humanizimi i teknologjisë, arti takohet me shkencën

Vazhdimisht po shohim një prirje për revoltë të ngadaltë kundër krijimit dhe zhvillimit të teknologjisë. Megjithatë kjo prirje vjen në një kohë kur oreksi...

25 karikatura që tregojnë se bota është një vend i çmendur

Bota po ndryshon shumë shpejt dhe ne bashkë me të. Për fat të keq, jo të gjitha këto ndryshime janë në avantazhin tonë. Disa...

Çmenduria në art, piktorët gjenialë që vuajtën nga probleme të rënda mendore

Arti është manifestim i krijimtarisë së jashtëzakonshme të njeriut. Përfaqësim i vetvetes dhe i shpirtit njerëzor. Çmenduria ka qenë gjithmonë e lidhur imagjinatën e...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...