E martë, 9 Mars, 2021
8 C
Tirana

Parlamenti Evropian kërkon dorëheqjen e këtij kryeministri

Parlamenti Evropian ka kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të kryeministrit maltez Joseph Muscat, duke theksuar se qëndrimi i tij në pushtet rrezikon të komprometojë hetimin për vrasjen e gazetares investigative Daphne Caruana Galizia.

“Parlamenti nënvizoi se duhet bërë çdo përpjekje për të përjashtuar çdo rrezik, real apo të supozuar, për komprometimin e hetimit duke shtuar se rreziku ekziston për aq kohë sa kryeministri mbetet në funksion”, thekson rezoluta.

Kujtojmë se edhe ditën e djeshme, e djathta europiane në Parlamentin Europian kërkoi dorëheqjen e menjëhershme të kryeministrit maltez, Joseph Muscat.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet lista e plotë e kandidatëve të PS për zgjedhjet e 25 prillit

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së Partisë Socialiste e cila zgjati për disa orë pasditen e sotme. Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Ball ka...

Zbardhet debati në Kryesinë e PS mes kryeministrit Edi Rama dhe Ditmir Bushatit

Zbardhet debati mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në mbledhjen me dyer të mbyllura në Kryesinë...

Dalin emrat e parë nga PS/ Rama në Durrës e Vlorë, Majko i 19-ti në Tiranë

Dalin emrat e parë të kandidatëve për zgjedhjet e 25 prillit nga radhët e Partisë Socialiste. Mësohet se kryeministri Edi Rama do të kandidojë...

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...