E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

SONDAZH/ A duhet të shtyhet data e zgjedhjeve vendore?

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Zgjedhjet vendore të caktuara për t’u mbajtur më 30 Qershor, janë kryefjalë e aktualitetit në vend. Situata është vërtetë komplekse, në kuadër të krizës politike në vend, e cila nisi me djegien e mandateve të deputetëve të opozitës e që po vijon me protesta masive, shpesh të dhunshme e me të lënduar.

Ditën e nesërme, më 25 maj, opozita ka paralajmëruar se do të mbajë një tjetër protestë kombëtare, e gjashta e tillë, ku kërkohet largimi i kryeministrit Rama, krijimi i një qeverie tranzitore dhe mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme.

Prej tre ditësh, kryeministri Rama i është drejtuar kryedemokratit Basha me anë të letrave publike, ku e fton për t’u ulur në një tryezë politike pa kushte, e për të dialoguar.

Përgjigja e Bashës ka qenë përherë refuzuese. Kushti kryesor i tij dhe i aleatëve është pikërisht largimi i kryeministrit Rama.

“Zgjedhje me Ramën nuk ka”, theksojnë me këmbëngulje personalitete të opozitës, e nga ana tjetër përgjigja e kryeministrit është po ashtu e prerë: “Pushtet në tavolinë nuk ka, qeveria e 30 qershori nuk ndryshojnë!”

Këtyre replikave u është përgjigjur sot me një deklaratë të fortë presidenti Meta, i cili duket se ka vendosur të bëjë lëvizjen e radhës lidhur me zgjedhjet e 30 qershorit.

Në një njoftim për mediat, presidenti njoftoi sot se “shpreh gatishmërinë time institucionale, që në përputhje me kompetencën që më jep shkronja “gj” e nenit 92 të Kushtetutës, të rishikoj Dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve vendore dhe të dekretoj një datë tjetër për zhvillimin e tyre, në përputhje me vullnetin e shprehur të palëve politike.”

Ky njoftim vjen një ditë pas deklaratës së Unionit Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) për DW, ku sugjerohet shtyrja e datës së zgjedhjeve, pasi “pa pjesëmarrjen e opozitës, zgjedhjet janë problematike në aspektin demokratik”.

Gjasat janë që me këtë reagim të ndërkombëtarëve dhe presidentit, ky i fundit të dekretojë një datë tjetër për zhvillimin e zgjedhjeve vendore, sigurisht me vullnetin e shprehur të palëve politike.

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur
Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

Në këtë rast, një nga palët politike do duhet të tërhiqet e të mos vazhdojë më me ‘kokëfortësi’ duke kundërshtuar palën tjetër.

Por, a është e drejtë që data e caktuar e zgjedhjeve vendore të shtyhet për shkak të bojkotit nga opozita?

Tirana Today pyet qytetarët me anë të këtij sondazhi nëse mendojnë se në këto kushte, duhet të shtyhet data e zgjedhjeve vendore.

Klikoni linkun e mëposhtëm për të marrë pjesë në sondazh:

* A duhet të shtyhet data e zgjedhjeve vendore?

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...