E martë, 27 Tetor, 2020
15 C
Tirana

VIDEO/ Ja cilat janë simbolet më të përdorura, në 198 flamujt kombëtarë

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Ylli është simboli kryesor në flamujt kombëtarë. Ai është i pranishëm në flamujt e 61 nga 198 vendeve të njohura nga Kombet e Bashkuara. Ai shfaqet në flamujt e SHBA-së, Kubës, Kinës, Turqisë, Kilit, Venezuelës, Izraelit, Marokut, Kamerunit, Australisë dhe Bashkimit Evropian. Por ky simbol me 5 cepa, ka domethënie të ndryshme në varësi të flamujve.

Në flamurin amerikan 50 yjet, përfaqësojnë secilin nga shtetet që e përbëjnë atë. Ndërsa në atë kinez, 4 klasat shoqërore dhe ylli më i madh, Partinë Komuniste Kineze. Në vend të dytë për nga simbolet, renditen mburojat mbretërore, që shfaqen në 27 flamuj, si i Spanjës, Kroacisë etj. Pastaj vijnë kryqet, të pranishëm në flamujt e 18 kombeve si Britania, Zvicra, Suedia, Norvegjia, Finlanda, Islanda, Greqia dhe Malta. Vendin e katërt e zë dielli, simbol që shfaqet në 16 flamuj kombëtare, si në atë të Japonisë dhe Argjentinës.

Ndërkohë hëna zbukuron flamujt e 14 vendeve, zakonisht myslimane si Turqia, Algjeria, Libia, Pakistani dhe Tunizi. Po nga ngjyrat? Më e përdorura është ajo e kuqe, që dominon edhe në rastin e flamurit tonë kombëtar. Ngjyra e kuqe, përfaqëson fuqinë ose gjakun e të rënëve në luftë. Pas të kuqes, vjen ngjyra e kaltër, që simbolizon qiellin dhe detin; e bardha, si shenjë e paqes dhe pastërtisë; e gjelbra, imazhin e Tokës por edhe fesë Islame; dhe e verdha, metaforë e diellit ose arit./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi i merr jetën mjekut 64-vjeçar nga Lushnja

Ministria e Shëndetësisë raportoi ditën e sotme se 7 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në vendin tonë. Mes qytetarëve që kanë ndërruar...

I shtoi 20 vota PDIU-së, dënohet pas 3 vitesh numëruesja e votave në Kavajë

Tre vjet pas përfundimit të zgjedhjeve Gjykata e Kavajës ka përfunduar në qershor pa shumë zhurmë një prej çështjeve të ngritura pas denoncimit të...

Veliaj: Basha dhe Kryemadhi nuk ndërtuan një shkollë në mandatin e tyre

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj deklaroi se kritikat e kreut të PD-së Lulzim Basha dhe kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi janë adresime...

Në kontakt me një të infektuar me koronavirus, Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me...

Lojtari shqiptar zgjedh të luajë me kombëtaren e Greqisë

Një tjetër lojtar shqiptar zgjedh Greqinë. Bëhet fjalë për mbrojtësin 23-vjeçar, Lazaros Rrota. I lindur në shtetin helen në vitin 1997 dhe i formuar...