E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“S’ka spital COVID 3, por vetëm propagandë”, Basha thirrje mjekëve: Mos heshtni, do bëheni bashkëpërgjegjës

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Kryedemokrati Basha ngriti alarmin se dy spitalet COVID janë tejmbushur me të sëmurë, ndërsa spitali COVID 3, sipas tij është iluzion. Në një konferencë për mediat, ai bëri përgjegjës për situatën kryeministrin Edi Rama, ndërsa i bëri thirrje mjekëve që të reagojnë.

Teksa shigjetoi kryeministrin Rama, kreu i PD-së u shpreh se ai nuk ka asnjë plan, ndërsa thirrja e ditëve të fundit është për maskë, një gjë që për të është e papërballueshme për buxhetin e shqiptarëve.

Në vazhdën e akuzave, Basha u shpreh se infektimet janë rritur, dhe testimet kanë rënë. Kreu i PD-së u është drejtuar mjekëve që të mos heshtin, në të kundërt janë bashkëpërgjegjës për këtë situatë.

“Spitali COVID 3 nuk ka asnjë investim, nuk ka spital COVID 3, por vetëm propagandë. Ndërkohë që sipas ekspertëve, numri i të infektuarve është rritur me 30% në 10 ditë. Kolapsi i sistemit shëndetësor për të përballuar shtrimet në spitale është realitet, jo paralajmërim.

Kriza e rëndë ka përfshirë çdo sistem të ekonomisë, që i ka bërë të varfrit të mjerë, shtresën e mesme të varfër. Sot po flasim për diçka dhe më akute, për shëndetin. Nuk ka marrë asnjë masë për këtë situatë që ka trokitur në derë. I është rikthyer ritualit të dërdëllitjeve, ndërsa për COVID ka vetëm një fjalë: “vini maskën”.

Ndërkohë që një në tre shqiptarë nuk ka lekë ta paguaj. Nuk ka asnjë zgjidhje, asnjë masë, asnjë plan. Ka folur për një paketë të tretë, por s’ka paketë të tretë.

Ka braktisur shëndetësinë, mjekët. Kemi theksuar që të merren masa për testime masive dhe sot është ‘Zëri i Amerikës’ që thotë se infektimet janë rritur me 15%, testimet kanë rënë, kjo është neglizhencë. Eshtë për ndjekje penale, por do ketë kohë për këtë. Rëndësi maksimale ka që të lërë dërdëllitjet dhe konferencat fiktive për shtyp, dhe të marrë masa për shëndetësinë.

Lexo edhe :   "Pak respekt ju lutem”, eksperti kap gafën e Ministrisë së Shëndetësisë
Lexo edhe :   Koronavirusi ekziston! Silva Bino: E kalova në formë të rëndë, ndërgjegjësohuni

Janë të parët për të vjedhur, për shëndetësinë mjaftohen me “vër maskën pse të vura gjobën”. Duhet të forcohet roli i mjekëve të familjes, dhe ata duhet të pajisen me masa mbrojtëse.

Përfshirja e mjekut të familjes do të thotë që ku ta zgjidhi qesen e t’i japi lekë mjekut të familjes. Dy spitalet COVID i ka plot, spitalet rajonale i ka jashtë funksionit, ç’a do bëjë ky? Do presi të infektohen të gjithë shqiptarët? Kjo është kriminale.

I kërkoj mjekëve dhe atyre fytyrave të njohura, të mos heshtin, ndryshe janë bashkëpërgjegjës për këtë masakër të heshtur, që ka përgjegjës vetëm një njeri që nuk ka marrë asnjë masë dhe pse është lajmëruar që kjo po vinte.

Duke qenë që COVID 3 ka mbetur iluzion, duhet urgjentisht të bëhet përgatitja për përkujdesje nga spitalet rajonalë për pacientët. Testimi i personelit mjekësor është lënë në mëshirë të fatit. Zonat ku përplasen personat e sëmurë, duhet të jetë me rrezikshmëri zero infektimi nga personeli shëndetësor”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...