E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Alesia e vogël rrezikon të mos ecë më, ajo ka nevojë urgjente për ndihmë (VIDEO)

Ndodhemi në fshatin Kuqar, afro 40 minuta larg Këlcyrës. Takohemi me familjen Rrapo, e cila sot kërkon ndihmë për të kuruar vajzën e tyre të sëmurë. Pas 4 vitesh tentativash për t’u bërë prindër, Florenci dhe Albina sollën në jetë Alesian.

7-vjeçarja vuan nga një sëmundje e këmbëve që e pengon të ecë, të vrapojë dhe i shkakton shumë dhimbje.

“Arrita që u bëra nënë. Por, doli e vërtetë ajo që tha doktori në Çorovodë, kam vuajtur nëpër spitale.”

Alesia ka lindur nga martesa e dy personave të sëmurë të padiagnostikuar. Kur Albina, nëna e saj ngeli shtatzënë, mjeku e paralajmëroi për një lindje problematike. Për shkak të padijes, pamundësisë ekonomike dhe problemeve të shumta që kanë; e vetmja gjë që dinë për këtë sëmundje është që Alesia ka shumë dhimbje.

“Nga mesi e poshtë më thotë që kam dhimbje, sidomos kur eci shumë. U detyrova sivjet të blija gomarin që ta çoja në shkollë. Kur e çova atje, të gjithë fëmijët ishin duke ecur normal, vetëm ajo ishte ndryshe. Veç për Alesian qaj natë e ditë,” rrëfen Albina.

Të dy prindërit janë të paaftë për punë. Megjithatë Florenci punon në fshat punë të ndryshme fizike, kurse Albina mbledh dhe shet bimë medicinale. Janë të pafuqishëm për të shpëtuar vajzën, shëndeti i të cilës sa vjen dhe vihet në rrezik. Sot ata kërkojnë ndihmën tonë për ta dërguar Alesian në spital dhe për ta ndihmuar atë të shërohet.

Bamirësia nuk të varfëron!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...