E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Shtëpitë e rrënuara nga tërmeti/ Rama jep lajmin e shumëpritur për shqiptarët (VIDEO)

Në praninë e kryeministrit Edi Rama, është prezantuar plani i ri i rindërtimit në Kombinat, për zonat e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Në këtë zonë do të ketë apartamente të reja FALAS për gjithë familjet e prekura dhe një potencial zhvillimi për akomodimin e 20.500 banorëve; 4 institucione të reja arsimore dhe 9 pika sociale e kulturore. Kombinati do të ketë 5 sheshe publike me shërbime të reja: Sheshi i Teknologjisë (TECH Square), Sheshi i Muzeut (Museum Square), Sheshi Universitar (University Square), Sheshi Garibaldi (Garibaldi Square) dhe Sheshi i Gastronomisë (Gastronomy Square).

Kryeministri Rama e ka cilësuar një mundësi dhe impuls të ri planin e rindërtimit të Kombinatit, pas goditjes që i dha tërmeti i 26 nëntorit.

Rama u shpreh se nëse ka vullnet, krizat e mëdha mund të kthehen po në mundësi të mëdha për zhvillimin e komunitetit dhe përmirësuar cilësinë e jetës.

“Jemi mbledhur për një projekt shumë ambicioz, më shumë se sa një projekt rindërtimi është një vizion për Tiranën e gjeneratës tjetër. Tërësia e projekteve që kanë filluar të zbatohen ose janë pranë fillimit të zbatimit, është një vizion për jetën komunitare dhe cilësinë e jetës familjare. Në kushtet kur një fatkeqësi e madhe krijoi dhe një boshllëk të madh, por patjetër dhe një mundësi të madhe.

Për ata që kanë pasionin dhe vullnetin për të rezistuar, transformimi i krizave në mundësi është një rrugë e vetme. Krizën e madhe të 26 nëntorit po e kthejmë në një mundësi të madhe transformimi për ata familje që humbën shtëpitë e tyre, por dhe vetë zonat ku ndodhën dëmet.

Projektet që sot kemi në dorë, pa diskutim që realizimi i tyre do të sjellë transformimin e rëndësishëm dhe do të ecim para me një proces shërbimi urban në shumë zona. Sot i japim kësaj zone një impuls të ri zhvillimi”, tha Rama.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...