E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Shqipëria siguron 100 mijë teste të shpejta, nisin nga e hëna me Tiranën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njoftoi në një deklaratë për mediat se 100 mijë teste të shpejta kanë mbërritur në Shqipëri.

Testimet do të nisin nga dita e hënë me kryeqytetin, ku është edhe vatra kryesore e Covid 19.

“Testimi do të nisë nga e hëna fillimisht në Tiranë. Kemi siguruar 100 mijë teste”, tha ajo.

“Dhjetori nuk do të jetë muaj i lehtë”, u shpreh Ministrja e Shëndetësisë, në komunikimin me mediat, për masat e marra për përballimin e epidemisë në vend.

“Të gjithë mjekë, infermierë, janë mbështetur me bonusin special nga qeveria që në momentin e parë të përballjes me këtë pandemi, një fond prej 8 mln eurosh janë vendosur për ta.

Kemi dyfishuar kapacitetet në shtretër, kemi 1600 shtretër në 4 spitalet Covid. Sistemi ynë shëndetësor kishte 200 respiratorë në fillim të pandemisë, ndërsa tani kemi 483 respiratorë të dedikuar në funksion të mbështetjes së terapive intensive.

Kemi terapi mjekimi e medikamente në varësi të protokolleve në asnjë dallim nga vendet e tjera, e falas për qytetarët. Qytetarët janë duke përfituar falas barnat.

Në funksion të kufizimit të përhapjes së infeksionit, kemi marrë masat në kohë për përfshirjen e testit të shpejtë. Kemi 4 laboratorë publikë.

Nga dita e hënë nis testi i shpejtë i anti-genit, njësitë vendore të kujdesit shëndetësor e bëjnë për qytetarët këtë gjë.

Testi i shpejtë është identifikues i acidit nukleik, ai identifikon anti-genin. Përdoret për qëllime diagnostikuese”, tha Manastirliu.

Lexo edhe :   Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do trazojë ujërat në Rusi, rikthimi i krye-opozitarit Sergei Navalni?

Nga: Ekaterina Kotrikadze “Project Syndicate” Aleksei Navalni është gati të trazojë ujërat në muajin më “dembel” në Rusi. Ashtu si në kohën e Bashimit Sovjetik,...

SHBA: Kishte frikë nga koronavirusi, 36-vjeçari jetoi për 3 muaj në aeroport

Një burrë i cili ishte i frikësuar për të kryer një fluturim për shkak të pandemisë së koronavirusit, jetoi i fshehur në një zonë...

Ulet ndjeshëm numri i të prekurve me Covid, 4 viktima

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Studimi/ Një në tetë pacientë të shëruar nga Covid-19 vdesin brenda 5 muajve

Pothuajse një e treta e pacientëve të shëruar nga Covid19  përfundojnë përsëri në spital brenda pesë muajve, dhe një në tetë prej tyre vdesin...

Financimi i rrugës Vlorë-Orikum/ Meta: Qeveria shkeli kushtetutën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se qeveria dhe institucionet e tjera shtetërore kanë shkelur ligjin dhe kushtetutën, në lidhje me financimin e rrugës...