E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Si do të veprohet nëse do ezaurohen kapacitetet? Zbulohen skenarët

Në bazë të situatës së pandemisë, do të shihet se si do të veprohet me spitalet nëse do të tejmbushen me pacientë të infektuar. Tashmë Ministria e Shëndetësisë e ka të qartë se çfarë strategjie do të ndjekë, nëse ezaurohen kapacitetet. Në një komunikim për mediat dhënë mesditën e sotme, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, tha se në momentin që do të evidentohet mbingarkesë në spitalet Covid, fillimisht do të hapen 5 spitalet e para rajonale. Në skenar janë përfshirë gjithsej 11 spitale rajonale.

Spitalet rajonale janë të përgatitura, dhe se janë realizuar të gjitha procedurat paraprake, në rast se do të jetë nevoja për të trajtuar pacientët me covid.

“Spitalet rajonale janë të përgatitura, pasi kanë realizuar të gjitha procedurat paraprake, të mos harrojmë që janë pjesë tërësore e sistemit shëndetësor dhe kanë qenë pjesë e situatës epidemike që në krye të herës”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...