Tërmeti i fuqishëm godet ishullin grek, panik edhe në Turqi

Paraditen e sotme, një tërmet me magnitudë 4.1 të shkallës Rihter goditi ishullin Samos në Greqi, duke rikthyer panikun tek grekët, si edhe turqit disa kilometra përballë.

Tërmeti i sotëm kishte një thellësi rreth 10 kilometra. Nuk ka raportime për të lënduar, dhe as për dëme materiale.

Kujtojmë këtu se në datën 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke sjellë viktima, të plagosur si dhe duke shembur shumë ndërtesa.