E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Samir Mane: 3 këshilla si të jesh një sipërmarrës i suksesshëm

Më të lexuarat

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Biznesmeni i njohur Samir Mane ka zhvilluar ditën e sotme një leksion me disa studentë, teksa i ka treguar atyre hapat e tij të parë në biznes.

Ai tha para studentëve se kanë qenë risqet që ai ka ndërmarrë, ajo që e ka ngritur biznesmenin deri në stadin ku ndodhet tani. Më tej ai jep 3 këshilla për studentët që dëshirojnë të bëhen sipërmarrës.

Samir Mane negocion të ulë Bashën dhe Ramën? Përgjigjet lideri i opozitës

“E rëndësishme është puna ditore, edhe pak fat, natyrisht vizion dhe risk. Risku është ai që na ka bërë të kemi sukses. Natyrisht një njeri që ka 100 mijë $ thotë a duhet t’i humb ato të gjitha apo t’i mbaj për familjen, unë dhe Irfani e kemi bërë vazhdimisht, jam i sigurtë që edhe të tjerë e kanë bërë. Risku është një fakt i rëndësishëm që biznesmenët e kanë.” tha Mane ndërsa rezervoi edhe një këshillë për studentët.

Turizmi është një nga industritë që mund të lulëzojë e mund të ecë, është e vetmja industri që çon Shqipërinë përpara. Në raport me studentët kam qenë dikur si ata. Kurrë s’e kam ëndërruar të jem këtu, jam edhe vetë i çuditur me faktin ku kam arritur, po biznesi kështu është. Shpesh puna nuk është te paraja, nuk çohem në mëngjes të them sa lekë do fitoj sot. Natyrisht që kemi emocion sa shumë do bëjë sot, sa po rritem në Shqipëri e rajon, ka të bëjë me shifra po jo sa do fitoj sot. Këshilla ime për studentët është: kam tre këshilla : e para të provojnë të bëhen sipërmarrës, e dyta të provojnë të bëhen sipërmarrës dhe e treta të provojnë të bëhen sipërmarrës”, tha ai.

Në Tiranë ka tejngopje të qendrave tregtare

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Komisioni Hetimor për presidentin Ilir Meta ka zhvilluar sot mbledhjen e parë, pas 3 muajsh pushim. Situata për shkak të pandemisë ka sjellë ndryshime të shumta...

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Zani Çaushi kërkon lirim me kusht

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Myrteza Çaushi, i njohur ndryshe se Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht. Çaushi, i cili aktualisht vuan dënimin...

VIDEO/ Kurti kundër Thaçit: E mori karrigen e Presidentit me vete para Prokurorisë Speciale

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka sulmuar Hashim Thaçin lidhur me faktin që shkoi në postin e Presidentit para Prokurorisë Speciale në Hagë. Ai sulmon edhe...

Pandemia/ Deputeti i PDK-së në Kosovë rezulton pozitiv

Deputeti i PDK-së në Kosovë, Abelard Tahiri, ka rezultuar ditën e sotme pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputeti, përmes një...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...