E shtunë, 23 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Etiketa

Studentët

Dita e dytë në auditore, studentët e pavaksinuar nisin protestat

Studentët në mbarë vendin iu kthyen dje auditorëve, pas një shkëputje prej gati dy vitesh nga Covid-19. Kusht për mësimin në auditor ishte paraqitja...

Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë

Studentët u rikthyen sot në auditore, por me disa kushte të cilat janë bërë publike pak ditë më parë nga rektori i Universitetit të...

Studentët rikthehen në auditore, kusht vaksinimi ose testi PCR

Pas më shumë se një viti mësimi online, studentët dhe pedagogët do të rikthehen sot në auditore, për vitin e ri akademik 2021-2022. Sikundër...

Të hënën nis viti i ri akademik/Çfarë do ndodhë me të pa vaksinuarit?

E hëna e 18 tetorit do të shënojë dhe nisjen e vitit të ri akademik, për të gjitha ciklet e arsimit, pa përfshirë këtu...

Vaksinimi i detyruar, studentët ngrihen në protestë

Më herët, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi me detyrim vaksinën për kategorinë e mësuesve dhe studentëve, duke marë shkas nga infektimet në masë dhe...

Rama zbulon çfarë do të ndodhë me strehimin e afganëve në vendin tonë

Gjatë inspektimit të rezidencës Studentore Universitare nr. 2, kryeminisri Rama tregoi si qëndron e vërteta e strehimit të afganëve në këto ambiente. Duke marrë...

Studentë, mos e braktisni Shqipërinë!

Nga: Baton Haxhiu Unë e kam pas mundësinë me qëndru në Perëndim, kudo dhe me poste profesionale. Por as nuk e kam mendu dy herë. Arsyeja...

“Të shmangim me çdo çmim mbylljen e përgjithshme”, Rama flet për studentët

Me thirrjet “bojkoto mësimin online”, studentët vijojnë që të refuzojnë zhvillimin e mësimit larg auditoreve. Protesta e studentëve vijon në ditën e dytë të...

Protesta e studentëve, Berisha: Tmerruan Ramën, njeriun që i urren

Ish-kryeministri, Sali Berisha përshëndeti protestën e sotme të studentëve para Ministrisë së Arsimit, ku kundërshtohet zhvillimi i mësimit online. Sipas tij, studentët tmerruan kryeministrin Edi...

Basha rrëfen historinë me të atin: Nga rrethi i ngushtë janë 8 persona me COVID

Kreu i PD, Lulzim Basha, po zhvillon një takim me studentët të cilët protestuan pas kthimit ‘online’ të universiteteve. Ai i ftoi studentët të...

Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...