E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Rekord të prekurish me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, Gjermania shton masat për të shmangur një valë të dytë

Jo vetëm në Itali, por edhe në Gjermani situata ka dalë jashtë kontrollit si pasojë e pandemisë. Gjatë 24 orëve të fundit, Gjermania ka regjistruar 6638 raste të reja me Covid-19, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 6638 njerëz. Rritja e mëparshme rekord prej 6294 u regjistrua më 28 mars.

Duke iu referuar edhe shifrave rekord, qeveria gjermane ka vendosur dje disa kufizime për të shmangur një valë të dytë agresive.

Kërkesat për maskën do të shtrihen në zonat ku shkalla e incidencës është më e lartë se 35 raste për 100.000 banorë.

Baret dhe restorantet gjithashtu do të kërkohet të mbyllen herët, ndërsa mbledhjet do të jenë të kufizuara në 25 persona në publik dhe 15 persona në hapësira private.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...