E premte, 5 Mars, 2021
12 C
Tirana

Rekord infektimesh nga koronavirusi, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.153 raste të reja. Numër rekord që nga fillimi i pandemisë në vend.

Ndërkohë, 17 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 48-83 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Tirana, Elbasani, Vlora, Saranda, Durrësi, Fier, Kruja, Belshi, Bulqiza, Lushnja dhe Kurbini.

Nga virusi janë shëruar edhe 928 persona, teksa raste aktive janë 34.876. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 608 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 4969 vaksina antivCOVID.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

345 raste në Tiranë, 110 në Durrës, 109 në Fier, nga 65 raste në Lushnje, Vlorë, 48 në Sarandë, 46 në Elbasan, 37 në Gjirokastër, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Kavajë, Kuçovë, 23 në Pogradec, 20 në Lezhë, 18 në Mallakastër, 17 në Berat, 15 në Malësi e Madhe, 14 në Kukës, 13 në Tepelenë, nga 12 raste në Kurbin, Kamëz, nga 10 raste në Krujë, Bulqizë, nga 7 raste në Korçë, Has, Mat, Gramsh, 6 në Pukë, nga 5 raste në Mirditë, Kolonjë, Libohovë, nga 4 raste në Përmet, Delvinë, Shijak, nga 3 raste në Devoll, Vorë, nga 2 raste në Rrogozhinë, Librazhd, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Skrapar, nga 1 rast në Dibër, Poliçan, Dropull.

Viktima – 17 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetaë nga Vlora, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Belshi, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 48-83 vjeç.

Lexo edhe :   Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve nga Covid-19 në Kosovë

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 928 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 62,533 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 606 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Vaksinimi – Procesi i vaksinimit vijon të shtrihet në territor. Gjatë ditës së sotme janë kryer 792 vaksinime antiCovid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 4969 vaksina antivCOVID.

Lexo edhe :   Zvicra do investojë 1 miliardë franga për të ofruar teste falas për popullsinë

COVID-19 – Statistika (20 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore         1153

Të shëruar në 24 orë        928

Të shtruar në spitale         606

Humbje jete në 24 orë       17

Testime ditore                3975

Testime totale           436,477

Raste pozitive            99,062

Raste të shëruara        62,533

Raste Aktive               34,876

Humbje jete                1,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë     21256

Fier          2883

Durrës    1804

Vlorë      1771

Shkodër  1440

Elbasan    1086

Korçë      1000

Lezhë      999

Berat        974

Gjirokastër 903

Kukës      399

Dibër       361

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...

Nuk voton, as jep autografe: Rregullat që duhet të ndjekë Mbretëresha Elizabet

Të qenit mbretëreshë, perceptohet në përgjithësi si diçka shumë e mirë. Pasi ke një ndikim dhe pasuri të trashëguar, por gjithashtu edhe një lloj...

Koalicion PS-PD pas zgjedhjeve? Shkullaku: Asgjë s’është e pamundur në politikë

Analisti Armand Shkullaku ka deklaruar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë” se një koalicion PS-PD pas zgjedhjeve të 25 prillit nuk është...