E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Protesta të dhunshme në Mianmar, 2 viktima

Të paktën dy persona janë vrarë në protestat e reja që janë mbajtur në Mianmar (Burma), kundër puçit ushtarak.

Policia ka përdorur municion për të shpërndarë protestuesit në Mandalay, kanë raportuar mediat lokale dhe stafi mjekësor.

Qindra persona janë mbledhur në marshet në qytetin e dytë më të madh të Mianmarit. Disa persona është raportuar të jenë plagosur nga zjarri dhe plumbat e gomës.

Mianmari po përballet me protesta tash e disa javë, pas puçit që ka rezultuar me largimin nga pushteti të Qeverisë së Auung San Suu Kyisë.

Protestuesit janë duke kërkuar lirimin e saj, ashtu sikurse të disa anëtarëve të Ligës Kombëtare për Demokraci.

Ajo është nën arrest shtëpiak, pasi është akuzuar për posedim të radiomarrësve ilegalë dhe për shkelje të Ligjit për Katastrofa Natyrore.

Ushtria pretendon se fitorja e partisë së saj vitin e kaluar është manipuluar, ndonëse zyrtarët ushtarakë nuk kanë ofruar të dhëna për këto pretendime.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ceremonia për 30-vjetorin e eksodit, Rama merr çmimin e veçantë në Puglia

Kryeministri Edi Rama është vlerësuar me një çmim të veçantë në Puglia, gjatë ceremonisë së përkujtimit të 30-vjetorit të fillimit të emigracionit shqiptar drejt...

Ronaldo drejt largimit, Juventusi “piketon” ish-sulmuesin e Interit

Situata e pandemisë nuk i ka ndihmuar klubet e futbollit nga ana financiare të cilat duket se janë me humbje për shkak dhe të...

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...