E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Piku më i lartë në 2 vite pandemi”, zbardhet vendimi i Komitetit të Ekspertëve

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur që të mos ndryshojë masat e vendosura për frenimin e përhapjes së pandemisë, ndonëse ka patur një fluks të infektimeve.

Incidenca javore është rritur, dhe shkak për këtë është qarkullimi i varianit të ri Omicron dhe grumbullimet, thanë ekspertët. Po kështu, rritja e rasteve është reflektuar edhe si pasojë e mos zbatimit të rregullave gjatë festave të fundvitit.

Komiteti Teknik i Ekspertëve mendon se niveli i masave mbrojtëse është në përputhje me zhvillimet epidemiologjike në vend, duke lënë në fuqi masat që janë tani.

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se përtej rritjes së infektimeve, masat në fuqi janë në përputhje me zhvillimet dhe nuk do të ketë ndryshime.

“Do të vijojnë të mbeten të njëjtat masa në fuqi. Apelojmë që të respektohen të gjitha masat dhe qytetarët të vaksinohen”, tha Rakacolli.

“​Ora policore vijon me orën 23:00 – 06:00, vijon të mbetet në fuqi urdhri për lejimin e grumbullimeve deri në 50 persona dhe të aktiviteteve kulturore, sportive etj deri në 30% të kapaciteteve të tyre me prezencë të spektatorëve”.

Eugena Tomini, drejtoreshë e Institutit të Shëndetit Publik, deklaroi se këto dy javë u shënua piku më i lartë i infektimeve në dy vite pandemi.

“Janë rritur infektimet në dy javët e fundit, për pasojë të variantit Delta dhe Omicron dhe mosrespektimit të grumbullimeve gjatë festave të fundvitit. Fatmirësisht kemi qëndrueshmëri në shtrimet në spitale, nuk është reflektuar rritje e shtrimeve. Gjatë kësaj periudhë është shënuar piku më i lartë në dy vite pandemi”, tha Tomini.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...