E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Koreja e Jugut nis importin e pilulës antivirale nga Pfizer

Koreja e Jugut do të fillojë trajtimin e pacientëve me koronavirus me pilula antivirale të Pfizer. Të quajtura Paxlovid, rreth 630.000 pilula, të mjaftueshme për 21.000 njerëz, mbërritën të enjten për t’u shpërndarë në 280 farmaci dhe 90 qendra trajtimi rezidenciale, tha Agjencia Koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (KDCA).

“Në dritën e infektivitetit shumë më të lartë të Omicron, ilaçi duhet të luajë një rol domethënës në frenimin e numrit të pacientëve, që do të zhvillonin simptoma kritike edhe nëse tendosja është relativisht më pak e rëndë,” tha Kim Ki-nam, një zyrtar i KDCA, në një konferencë.

Koreja e Jugut është vendi i parë që nxjerr Paxlovid në Azi, pasi e autorizoi atë për përdorim urgjent në fund të dhjetorit.

Mjekimi do të përdoret për të trajtuar më shumë se 1.000 njerëz në ditë, me grupe prioritare duke përfshirë pacientët me rrezik të lartë të sëmundjes së rëndë, ata të moshës 65 vjeç e lart dhe ata me imunitet të reduktuar, tha KDCA.

Çdo pacient u këshillua të merrte tre pilula në të njëjtën kohë dy herë në ditë, për pesë ditë, dhe një grup tjetër për 10.000 njerëz, ose 300.000 pilula, pritet të mbërrijë më vonë gjatë muajit. Paxlovid ishte pothuajse 90% efektiv në parandalimin e shtrimeve në spital dhe vdekjeve, dhe të dhënat sugjeruan se ai ruan efektivitetin e tij kundër Omicron, ka thënë Pfizer.

Koreja e Jugut ka eksploruar mjete shtesë farmaceutike, për të shmangur një rritje të infeksioneve të shkaktuara nga varianti Omicron. Ajo miratoi përdorimin e vaksinës Novavax Inc të mërkurën.

Që nga fillimi i pandemisë, vendi me 52 milionë banorë ka qenë ndër historitë e suksesit të zbutjes së koronavirusit, me 679.030 raste gjithsej dhe 6.210 vdekje, të arritura kryesisht me maska ​​​​dhe distancim shoqëror.

Lexo edhe :   Studimi për Sputnik V: Nivele të larta të antitrupave krahasuar me Pfizer!

Varianti Omicron përbën një pjesë të vogël të rasteve të tij të përgjithshme, por pjesa është trefishuar në rreth 12.5% ​​gjatë dy javëve të fundit. Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se mund të bëhet dominues këtë muaj, siç ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara dhe në pjesën më të madhe të Evropës, dhe shifrat ditore mund të rriten deri në 20.000 muajin e ardhshëm.

Lexo edhe :   Studimi për Sputnik V: Nivele të larta të antitrupave krahasuar me Pfizer!

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...