E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Pandemia/Franca lehtëson kufizimet

Franca do të lehtësojë kufizimet e saj për ata që udhëtojnë nga Britania e Madhe nga e premtja, ka njoftuar qeveria. Udhëtarët e vaksinuar nuk do të kenë më nevojë për një arsye bindëse për të hyrë në Francë, ose për t’u izoluar kur të mbërrijnë.

Sidoqoftë, do të kërkohet një test negativ për Covid-19, i marrë 24 orë para largimit nga Britania e Madhe, qoftë i vaksinuar ose jo.

Franca solli kufizimet më 18 dhjetor, në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e variantit Omicron. Udhëtarët e pavaksinuar do të kenë ende nevojë për një arsye bindëse për të hyrë në Francë, dhe duhet të izolohen për 10 ditë pas mbërritjes.

Vendi ende po lufton me një rritje të infeksioneve Covid-19. Të enjten pati një rekord 368, 817 raste të reja dhe 341 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Franca shtrëngoi kufizimet e saj në fillim të këtij muaji, duke e bërë të detyrueshme punën në distancë për ata që munden, dhe duke kufizuar tubimet publike për ngjarjet e brendshme. Ngrënia dhe pirja në transport në distanca të gjata është e ndaluar, kafenetë dhe baret mund të ofrojnë vetëm shërbim tavoline dhe klubet e natës janë të mbyllura.

Të enjten, Senati francez miratoi një kalim të diskutueshëm, i cili kërkon që njerëzit të vaksinohen plotësisht për të vizituar një sërë hapësirash, duke përfshirë bare dhe restorante.

Në total, 12.6 milionë njerëz janë infektuar në Francë dhe më shumë se 127.000 kanë vdekur.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...