E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

Koreja e Jugut

“Squid Game” tregon shumë për epokën në të cilën po jetojmë

Nga: Pierre Haski Serialet televizive tashmë janë shndërruar në“objekte” gjeopolitike, pasi ata na tregojnë gjëra mbi botën, por edhe sepse janë një përbërës i fuqisë së...

Azi/ Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut rihapin kanalet zyrtare të komunikimit

Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut kanë rihapur kanalet e tyre zyrtare të komunikimit pas më shumë se një viti pezullimi, njoftuan të...

Çfarë ndodh në kufirin midis 2 Koreve, zona më e militarizuar në botë

Nga Kyle Mizokami “National Interest” Zona e Çmilitarizimit midis 2 Koreve (DMZ), është thuajse me siguri vendi më i militarizuar në botë. Në rast se...

Koreja e Jugut: Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare

"Jemi në prag të një pandemie mbarëkombëtare", tha drejtori i përgjithshëm i Qendrave koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Jung Eun-Kyeong tha se "rastet...

Koreja e Jugut dhe SHBA, gati për stërvitjet e përbashkëta të martën

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara do të fillojnë stërvitjet e tyre të përbashkëta vjetore të martën, që sipas mediave shënon një vonesë...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Koreja e Jugut publikon foto “provokuese” të gruas së Kim Jong-un

Situata mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut duket se është tensionuar akoma më shumë, pas veprimit të fundit të Koresë së Jugut. Kjo...

Koreja e Veriut kërcënon sërish Korenë e Jugut

Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të riforcojë praninë ushtarake në zonën e demilitarizuar, pas shkatërrimit të zyrës lidhëse me Korenë e Jugut. Mediat...

Koreja e Veriut hedh në erë zyrën që përdorej për bisedime me Korenë e Jugut

Vijojnë tensionet në marrëdhëniet mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut. Mediat e huaja raportojnë se Peniani ka hedhur në erë mëngjesin e sotëm...

Koreja e Veriut shpall “armik” Korenë e Jugut, ndërpret të gjitha linjat e komunikimit

Koreja e Veriut ka ndërprerë të gjitha linjat e komunikimit me Korenë e Jugut, duke e cilësuar këtë të fundit si vend “armik”. BBC raporton...

Të fundit

Studimi/Ja pse është e lehtë fshehja e parave të pista

Një libër i botuar në vitin 2014 e tronditi botën e financave në parajsat fiskale. “Global Shell Games” nxori në pah lehtësinë me të...

Barrierat tek “Pushimi i Shoferëve” në Lushnje, Braçe u del krah banorëve

Mëngjesin e sotëm, banorë të fshatrave në anë të autostradës Lushnje-Fier bllokuan rrugën në shenjë proteste, duke krijuar radhë kilometrike automjetesh. Ata kundërshtuan një...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...

Emërohet drejtori i ri i Tatimeve, ja kujt iu besua posti i rëndësishëm

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Ai zë vendin e Delina Ibrahimajt, pas emërimit të kësaj të fundit në krye të...

“Më do si motër, s’kam punë me ty”, Fifi revoltohet pas fjalëve të Granitit

Prej kohësh, Fifi ka shprehur hapur pëlqimin që ka për Granit Canën. Madje banorët e "Big Brother VIP", shpesh i kanë ngacmuar. Dyshimet vijonin...