E martë, 27 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Pas çmimit nga Bashkimi Evropian, Arbër Hajdari ka një mesazh për të rinjtë

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Në më pak se 3 vite, fondacioni “Fundjavë Ndryshe” ka sjellë një ndryshim rrënjësor në shoqërinë shqiptare. Me në fokus shtresën më vulnerabël, të varfrit, kanë arritur të ndërtojnë dhe restaurojnë 299 shtëpi për familjet në nevojë, si edhe shpërndajnë mijëra çanta me ushqime e qindra mjete shtëpiake.

Si edhe janë kujdesur për shëndetin e tyre. Duke kryer 12 ndërhyrje kirurgjikale dhe 75 fushata për dhurimin e gjakut. Ndër të tjera kanë shpërndarë bursa dhe mjete shkollore për fëmijët në nevojë. Duke ndryshuar kështu të ardhmen e shumë njerëzve, shpesh të harruar nga politika e shoqëria.

Për këto vlera të çmuara, ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, i dorëzoi drejtuesit të Fondacionit, Arbër Hajdarit çmimin e parë në konkursin “Pse dal vullnetar”.

Pjesa më e rëndësishme e Fondacionit “Fundjavë Ndryshe” janë vullnetarët; të rinj, mosha e mesme, e deri tek fëmijët. Në fjalën  e tij Hajdari ia dedikon pikërisht atyre çmimin, të cilët kontribuojnë çdo ditë për përmirësimin e shoqërisë shqiptare.

“Ne kemi një numër shumë të madh vullnetarësh, janë rreth 11 mijë në të gjithë Shqipërinë. Dhe çdo ditë që kalon numri shtohet dhe ne po kuptojmë që ka dëshirë për të qenë vullnetarë. Ndaj ky është një çmim që i dedikohet të gjithëve, të cilët kanë dhënë gjënë më të vyer që kanë, kohën. Për të ardhur në gjithë aktivitetet e bamirësisë që ne kemi bërë, që nuk janë pak.

Lexo edhe :   Rrezikon të mos ecë më, mblidhet shuma për operacionin e Alesias së vogël

“Fundjavë Ndryshe” ka një aktivitet tashmë shumë të zgjeruar. Ndaj unë gjej rastin të falënderoj çdo vullnetarë i cili ka harxhuar nga koha e tij, sikur edhe 10 minuta. Si edhe i ftoj gjithë të rinjtë që të bëhen pjesë e aktiviteteve vullnetare, jo vetëm në “Fundjavë Ndryshe”, por në çdo organizatë tjetër. Sepse e rëndësishme është që të vëmë kohën në dispozicion të çështjeve sociale.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...