Kryesore

Basha nga Londra: Nëse ndëshkohen politikanët që vodhën votat, futemi në zgjedhje

               Publikuar në : 16:19 - 18/05/19 Enno

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shprehur nga Londra se nuk do të ketë zgjedhje pa u ndëshkuar fillimisht politikanët që kanë bashkëpunuar me krimin e organizuar për vjedhjen e votave në zgjedhjet parlamentare të 2017.

“Zgjedhjet e diktuara nga krimi janë rrënja e krizës, sepse kanë prodhuar një parlament të diktuar nga krimi dhe jo nga vota e shqiptarëve. Politikanet që janë kapur në bashkëpunim me krimin e organizuar për të vjedhur zgjedhjet e 2017-ës, duhet të ndëshkohen dhe jo të promovohen. Pa shkëputur lidhjet e krimit me politikën nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Largimi i qeverisë dhe kryeministrit të kapur në flagrancë duke bashkëpunuar me krimin për të shkatërruar procesin zgjedhor të 2017 dhe krijimi i një qeverie tranzitore janë mënyra e vetme për zgjidhjen politike të krizës”, theksoi Basha.

Mësohet se gjatë takimit me kryesuesit e Grupit Parlamentar bipartizan për Shqipërinë në Parlamentin Britanik, u diskutua gjerësisht për shkaqet e krizës politike në Shqipëri, për krizën kushtetuese, mungesën e Gjykatës Kushtetuese, mungesën e Gjykatës së Lartë dhe mungesën e një Prokurorie të pavarur.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT