E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Nuk dua të bëhem palë”, Meta nxjerr foton nga selia e PD-së

Meta nuk ka pranuar të bëhet palë me asnjë sa i takon dhunës në protestën e 8 janarit. Duke analizuar situatën, presidenti i mëshon faktit se 8 janari nuk është një ngjarje e izoluar, por është një moment tragjik i një procesi politik degradues. Reflektuar konfliktit që ka lindur në Partinë Demokratike, Kreu i Shtetit shprehu haptazi shqetësimin për përshkallëzimin e konfliktit brenda partisë më të madhe opozitare. Në shenjë këmbane alarmi, presidenti thekson se zgjidhja nuk janë as mjetet fizike dhe policeske, por e gjithë situata mund të marrë fund vetëm përmes votës së lirë.

“Më duhet të sqaroj qëndrimin tim për këtë çështje. 8 janari në vlerësimin tim, nuk është një ngjarje e izoluar, por është një moment tragjik i një procesi politik degradues, që po zhvillohet prej muajsh në sytë e shqiptarëve. Thelbi është mungesa e ballafaqimit me votë të lirë. Jemi ende në kushtet kur institucionet janë minuar nga kapja e segmenteve shtetërore. Për të gjitha energjitë, duhet të mobilizoheshin për sistemin llogaridhënës.

Nuk dua të bëhem palë dhe nuk kam synuar të bëhem palë në konfliktin që ka lindur në PD, por si president jam i shqetësuar për përshkallëzimin e konfliktit brenda partisë më të madhe opozitare, që mund të ketë vetëm një zgjidhje, votën e lirë dhe respektimin shumicës, dhe garantimin e fraksioneve.

Përdorimi i forcës ndaj dyerve dhe dritareve, dhe ndaj protestuesve, nuk janë mjete për të marrë pushtetin.

Akuzat për infiltrimin e qëllimshëm të personave me precedentë kriminalë, janë alarmante. Është e papranueshme, që të mohohet çdo mekanizëm zgjidhje, duke nxitur forcën dhe revoltën. Kur të gjithë e kanë të qartë që përdorimi i dhunës nuk është mekanizëm për të marrë pushtetin, po kaq e dënueshme është përdorimi i dhunës dhe mbajtja e godinave. Mjetet fizike dhe politike dhe policeske, nuk kanë zgjidhje”, tha Meta.

Lexo edhe :   “Kishin planifikuar të derdhej gjak”, PD nxjerr emrat (VIDEO)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...