E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

“Në Mynih, kjo ishte një bombë”, Berisha i përgjigjet Thaçit: Çfarë bëra për Kosovën në 92-shin

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Ish-Kryeministri Berisha iu përgjigj akuzave të fundit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili është shprehur se Berisha ka qenë argat i Milloshevicit. Ai renditi kontributin që në krye të shtetit shqiptar që në fillim të viteve 90 ka bërë për Kosovën, teksa kujtoi se çështjen kombëtare e shpalli si yllin polar të PD që ditën kur kjo forcë u legalizua.

Berisha kujtoi se që në shtator të vitit 92, ishte i pari që kërkoi bombardimin e reparteve ushtarake të Serbisë.

Akuzat për bashkëpunëtor i Millosheviç?

“Jeni gazetar, bëni një hetim. Sali Berisha mund të jetë i pari shqiptar në këtë territor që është shprehur publikisht për të drejtën e vetëvendosjes në Kosovë. E kam bërë në fjalimin e parë publik në datën e legalizimit të PD ku shpall çështjen kombëtare yllin tonë polar. 23 dhjetor 1990. Unë them se, PD do të ketë yll polar çështjen kombëtare dhe njeh të drejtën e shqiptarëve në Kosovë për vetëvendosje. Pas kësaj është PD që mori nismën e njohjes së Republikës së Kosovës në parlamentin e parë pluralist shqiptar.

Në samitin e Helsinkit, bëmë që në dokumentin kryesor të shtohej Kosova, që trajtohej në kuadër të Serbisë me klauzolën që çështja e saj duhet të zgjidhej me dialog mes Prishtinës e Beogradit me pjesëmarrjen e palës së tretë, faktori ndërkombëtar Shtator 92, Sali Berisha do të ishte i pari që do të kërkonte bombardimin e reparteve ushtarake të Serbisë. Në Mynih, kjo ishte një bombë. Mund ta gjeni te Corriere della Sera.

Nuk kërkoja bombardimin e popullsisë civile, por ushtrisë. Ajo po i bluante popujt përreth. Me presidentin Bush kam hapur për herë të parë tezën se, nëse Jugosllavia përparon nuk do të ketë kufi mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ai më tha “Right”. Pas kësaj tërhoqi vijën e kuqe. I tha se do të bombardohesh nëse ushtria jote zbret nga Nishi në Kosovë.”, theksoi ish-Kryeministri.

Lexo edhe :   Fundi i një filmi të parë me plehrat
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...