Kryesore

Ndalimi i vëllait të kryeministrit Haradinaj, vjen reagimi i fortë i Bashës


               Publikuar në : 16:58 - 18/07/19 M. S

Kreu demokrat, Lulzim Basha, është shprehur i indinjuar lidhur me ndalimin në Vjenë të deputetit Daut Haradinaj, vëllai i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për shkak të një fletarresti nga Serbia. Ai e cilëson këtë akt nga ana e Serbisë, si një tallje me faktorin ndërkombëtar.

Në komentin e tij, Basha vë në dukje se teksa Serbia flet për marrëveshje e bisedime me Kosovën, nga ana tjetër provokon Kosovën dhe mbarë kombin shqiptar duke vijuar taktikën e dështuar të lëshimit të fletarresteve.

“Me indinjatë mësova lajmin e ndalimit ne Vjenë të deputetit të Parlamentit të Kosovës, z. Daut Haradinaj, një prej luftëtarëve më të spikatur të çlirimit të Kosovës, për shkak të një fletarresti nga Serbia.

Është një tallje me faktorin ndërkombëtar, me institucionet europiane dhe amerikane, që ndërsa Serbia flet për marrëveshje e bisedime me Kosovën, nga ana tjetër provokon Kosovën dhe mbarë kombin shqiptar, duke vijuar taktikën e dështuar të lëshimit të fletarresteve.

U bëj thirrje autoriteteve të Austrisë mike, të refuzojnë këtë taktikë konflikti në Ballkan të frymëzuar nga mendësi të vjetra që në të shkuarën hapën plagë për Ballkanin, e që vënë në pikëpyetje vullnetin për të ardhmen evropiane të rajonit tonë”.

Vëllai i Ramush Haradinajt lirohet nga policia austriake

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT