Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Manastirliu: Pasaportë vaksinimi për të hyrë në lokale dhe shërbime të tjera

Qytetarët e pa vaksinuar në Shqipëri, shumë shpejt do të penalizohen për mos marrjen e shumë shërbimeve, sikundër ndodh edhe jashtë. Këtë e ka njoftuar sot në Kuvend Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu, ku do të vendosin “GreenPass” për të hyrë në lokale dhe në strukturat e shërbimit. “Do ta vëmë GreenPass”në lokale dhe në strukturat e tjera të shërbimit”, tha Manastirliu.

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu, gjatë interpelancës së tij me Ministren e Shëndetësisë, deklaroi se në vendin tonë po përdoren vaksina të pasigurta, siç është ajo ruse dhe kineze.  Shehu kërkoi që të shpërndahet Komiteti ekzistues i Ekspertëve, pasi sipas deputetit të PD-së, është thjeshtë një instrument në duart e qeverisë.

“Duhet shpërndarë Komiteti ekzistues, pasi është thjeshtë një instrument në duart e qeverisë. Të merren masa reale për mbrojtjen e personelit, përveç vaksinimit. Të vihen në gadishmëri spitalet periferike. Të forcohen reanimacionet.

Të liberalizohen testet e shpejta. Të organizohet ndjekja post COVID, të paraqitet një kalendar i plotë dhe i qartë. Të ndalojë përdorimi i gjithë vaksinave të pacertifikuara. Të realizohet vaksinimi masiv me dozën e tretë. Të vaksinohen të rinjtë dhe fëmijët me konsensusin e prindërve. Unë jam pesimist se ju do t’i bëni. Shenjat nuk janë të mira”, u shpreh Shehu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...