E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Komiteti Teknik i Ekspertëve del në konferencë urgjente, vendimet e marra

Komiteti i Ekspertëve sugjeron që të vazhdojë të mbetet prioritet mbulimi i popullsisë me dozën e parë dhe të dytë të vaksinës. Sakaq, është vendosur që qytetarët që janë mbi 60 vjeç, të bëjnë dozën e tretë të vaksinës jo më herët se 6 muaj që kanë bërë dozën e dytë duke filluar nga data 1 nëntor.

Për t’u vaksinuar janë ftuar edhe fëmijët mbi 16 vjeç, sipas rekomandimeve të mjekëve pediatër, por edhe ata fëmijë 12-15 vjeç që janë të sëmurë.

“Komiteti i Ekspertëve të vaksinimit sugjeron që do të vazhdojë të mbetet prioritet mbulimi i popullsisë me dozën e parë dhe të dytë të vaksinës, për ata që nuk e kanë bërë. Njëkohësisht vendos që qytetarët që janë mbi 60 vjeç të bëjnë dozën e tretë të vaksinës, jo më herët se 6 muaj që kanë bërë dozën e dytë duke filluar nga data 1 nëntor.

Fëmijët mbi 16 vjeç do ftohen për t’u vaksinuar me rekomandimin e mjekut të familjes, ose pediatër duke flluar nga data 1 nëntor. Do ftojmë për vaksinim edhe fëmijët që janë 12-15 vjeç që paraqesin sëmundje të uljes së imunitetit”, u shpreh kryetarja e Komitetit, Mira Rakacolli.

Sa i përket masave anti-Covid, do të vijojnë të mbeten në fuqi ato që janë. “Komiteti i Ekspertëve mendon se niveli i masave shtrënguese do të mbetet i njëjtë. Ajo që Komiteti tërheq vëmendjen është zbatimi me rigorozitet i tyre”, tha Rakacolli.

Lexo edhe :   Një infermiere akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinës Covid-19

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...