E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Koreja e Jugut dështon në lëshimin e satelitit në hapësirë

Koreja e Jugut dështoi të vendoste një satelit në orbitë të enjten, pas lëshimit të parë të raketës së saj me tre faza ‘Nuri’ të zhvilluar në vend, njoftoi të enjten Presidenti i vendit, Moon Jae-in.

“Fatkeqësisht, ne nuk kemi qenë në gjendje ta arrijmë qëllimin tonë në mënyrë të përsosur, por ishte një arritje e mrekullueshme për provën e parë”, tha Moon. “Ne ende kemi një qëllim të paplotësuar, i cili është dërgimi i sigurtë i satelitit në orbitë”.

Moon tha se raketa përfundoi të gjithë sekuencën e fluturimit, duke arritur një lartësi prej 700 kilometrash (435 milje) mbi Tokën, duke thënë: “Unë jam shumë krenar për të”. Moon shtoi se Koreja e Jugut do të lëshojë raketën e saj ‘Nuri’ edhe pesë herë të tjera deri në vitin 2027, me lëshimin e radhës të planifikuar për majin e ardhshëm.

Koreja e Jugut ka investuar gati 2 trilionë koreanë (1.66 miliardë dollarë) në ndërtimin e ‘Nuri’ me tre faza që nga viti 2010.

Nëse misioni i së enjtes do të ishte i suksesshëm, Koreja e Jugut do të ishte vendi i shtatë në botë që do të kishte zhvilluar një mjet lëshimi hapësinor që mund të mbante një satelit më shumë se 1 ton, pas Rusisë, Shteteve të Bashkuara, Francës, Kinës, Japonisë dhe Indisë, sipas Institutit të Kërkimeve të Hapësirës Ajrore të Koresë.

Vendi ka luftuar për të vazhduar me fqinjët e tij aziatikë në garën hapësinore. Dy lëshimet e para të raketave bartëse të Koresë së Jugut në 2009 dhe 2010, të cilat përdorën motorë të zhvilluar nga Rusia, të dyja nuk arritën në orbitë. Në vitin 2013, Koreja e Jugut më në fund arriti të dërgonte një raketë në orbitën e ulët të Tokës- por edhe kjo u zhvillua duke përdorur teknologjinë ruse.

‘Nuri’ është raketa e parë e Koresë së Jugut që përdor teknologjinë e saj. Nisjet në hapësirë ​​kanë qenë prej kohësh një çështje e ndjeshme në Gadishullin Korean, ku Koreja e Veriut përballet me sanksione për programin e saj të raketave balistike të armatosura bërthamore.

Planet hapësinore të Koresë së Jugut përfshijnë lëshimin e një sërë satelitësh ushtarakë që mund të kryejnë mbikëqyrje, navigim dhe komunikim në të ardhmen.

Pasja e mjetit të vetë lëshues, do t’i jepte Koresë së Jugut fleksibilitetin për të përcaktuar llojet e ngarkesës dhe oraret e nisjes, si dhe për të mbrojtur ngarkesat ‘konfidenciale’ si satelitët spiun, thanë zyrtarët për ‘Reuters’. Deri më tani, Koreja e Jugut ka mbetur pothuajse tërësisht e varur nga SHBA-ja për inteligjencën satelitore në fqinjin e saj verior.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...