E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

Këshilli Politik/ PS refuzon propozimin e opozitës për hapjen 100% të listave

Partia Socialiste ka refuzuar propozimin e opozitës jashtëparlamentare, i cili mundëson hapjen e listave 100 %, pa ndryshime të tjera në formulën e koalicioneve dhe shpërndarjes së mandateve.

Burime për Abc News bëjnë me dije se përfaqësuesi i PS-së, Damian Gjiknuri mësohet të ketë kërkuar mbylljen e mbledhjes disa herë.

Gjatë mbledhjes, përfaqësuesit e Opozitës së Bashkuar, Bylykbashi dhe Vasili kanë vënë theksin tek nevoja për të gjetur konsensus. Sipas tyre, propozimi i opozitës jep zgjidhje konkrete për hapjen 100 % të listave dhe duhet të shqyrtohet nga Këshilli.

Opozita ka paralajmëruar se me ecjen në mënyrë të njëanshme për ndryshimin e Kushtetutës, PS po shkatërron marrëveshjen e 5 Qershorit dhe 14 Janarit, duke hedhur në erë konsensusin e arritur, që është kyç për hapjen e negociatave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush janë liderët më të pasur botërorë të të gjitha kohërave

Pagat zyrtare për udhëheqësit botërorë variojnë nga ato modeste, deri tek ato jashtëzakonisht të larta. Por shumë udhëheqës të dikurshëm dhe aktuale mburren me...

Betimi i Bidenit dhe Harris/ Basha: Urime. Provuat që ndryshimi është i mundur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Basha shpreh dëshirën e...

Pse preket Franca nga një fjalë?

Nga: Frrok Çupi Ambasada e Francës nuk e kishte me Edi Ramën. Ashtu sikurse vetë Rama mund të mos ‘e prekte’ Francën në këtë kohë...

Policia e Tiranës kërkon rifillimin e hetimeve për 21 Janarin

Policia e Tiranës ka kërkuar rihetimin e çështjes së 21-janarit. Vetëm një ditë para 10-vjetorit të vrasjes së katër personave dhe plagosjes së gjashtë...

Këstet e shtëpisë ia paguante babai/ Zbardhet pasuria e ish-ministrit Lleshaj

Sandër Lleshaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në nëntor 2018 dhe u largua me dorëheqje në 10 dhjetor...