E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

Shqetësimi i OBSH: Gjithnjë e më shumë të rinj, të prekur nga pandemia

Drejtori rajonal për Evropën i OBSH-së, , shprehet i shqetësuar për numrin gjithnjë e më të madh të infektimit të rinjve me koronavirus.

“Ajo që ndryshon tani, ndonëse pa provë përfundimtare shkencore, është se po pranojmë raporte nga autoritetet civile dhe shëndetësore rreth një përqindjeje më të lartë të infektimeve tek të rinjtë”, tha ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka veçuar ndonjë shtet, por ka përmendur disa shembuj.

Në Suedi, ka pasur rritje dramatike të rasteve tek ata nën moshën 49 vjeç. Që prej qershorit, numri i këtyre rasteve ka pësuar rënie, por grupmosha 20-29 aktualisht ka më shumë raste në 100.000 banorë, sesa ndonjë grupmoshë tjetër në këtë shtet.

Në Irlandë, deri më 28 korrik, pothuajse 60 për qind e të gjitha rasteve të konfirmuara me COVID-19 kanë ndodhur tek personat nën moshën 45-vjeçare.

Në Izrael, përhapja e para disa koheve e rasteve është lidhur me shkollat. Në shifrat më të reja, rreth një e pesta e rasteve kanë ndodhur tek personat e moshës 10 deri më 19 vjet dhe një e pesta në grupmoshën 20-29 vjet.

Më shumë se 17 milionë njerëz nga e gjithë bota janë prekur nga koronavirusi, ndërsa mbi 666 mijë persona kanë humbur jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   OBSH paralajmëron: Do të ketë 100 mijë vdekje në javë nga Covid në botë

“Ti e di që unë fitova”/ Publikohet letra që Trump i la Bidenit

Publikohet letra që Donald Trump i ka lënë pasardhësit të tij në Zyrën Ovale, Joe Biden. Trump edhe në çastet e fundit të tij të...

Jozefina Topalli tregon kushtin e fortë për t’u bashkuar me Partinë Demokratike

Kryetarja e Partisë “Lëvizja për Ndryshim”, Jozefina Topalli thotë se bashkimi i së djathtës është i rëndësishëm por thekson se nuk mund të bëhet...

Parlamenti grek voton zgjerimin në Jon/ Mitsotakis: Rama na dha të drejtë

Pas dy ditësh diskutime, parlamenti grek ka aprovuar më shumicë votash projektligjin me anë të të cilit, Greqia zgjeron ujërat e saj territoriale nga...

Sondazhet e shtuara janë lajm i mirë

Nga: Astrit Patozi Denduria e pazakontë sondazheve dhe sidomos diferencat e tyre të mëdha me njëra-tjetrën janë në fakt sondazhi më i mirë se të...

Dy vëllezërve nga Mirdita u sekuestrohen 5 mln euro pasuri e paligjshme (Emrat)

Një aksion i madh policor ka ndodhur së fundmi në Tiranë, motivi i të cilit është sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...